- Zawsze warto się bić o to, żeby w polityce historycznej wygrywała prawda. Ta prawda nas broni, broni polskiego doświadczenia, polskiej dumy, polskiego honoru - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Jarosław Sellin o polskiej polityce historycznej (
Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.
- W porównaniu z innymi narodami – zwłaszcza w tej najnowszej historii – generalnie nie mamy się czego wstydzić, zachowaliśmy się jak trzeba - powiedział Jarosław Sellin. Wyraził ubolewanie, że w polskim Muzeum II Wojny Światowej brakuje opowieści o tym, jak niemiecki plan przewidywał zniszczenie Polaków, którzy przeszkadzali w realizacji planów tzw. Lebensraum i nie mamy gdzie zaprosić zagranicznych historyków, czy dziennikarzy, którzy wykazują się dużą ignorancją.
- Plany były jasno formułowane. Najpierw wymordowanie elit polskich i to się zaczęło już od pierwszych dni i tygodni wojny, potem przekształcenie Polaków w naród niewolników niewykształconych, którzy mają tylko ciężką pracą fizyczną służyć narodowi panów. W kolejnym etapie wysiedlenie części za Ural albo wymordowanie - przypomniał wiceminister.
Jarosław Sellin podkreślił, że solidną i systemową politykę historyczną można budować przez istnienie trwałych instytucji i jest bardzo ważne, żeby było ich więcej niż dziś. - Dlatego budujemy Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego, Muzeum Jana Pawła II, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, bo i ta historia światu kompletnie nie jest znana, że Polska jest jedną z najstarszych demokracji w Europie, że miała potężne państwo - wyliczył gość radiowej Jedynki. Dodał, że powstaną też seriale i filmy kinowe dotyczące historii II wojny światowej.
Nowe zadania ma też otrzymać 26 Instytutów Polskich rozsianych po całym świecie. - Żeby promowały nie tylko polską kulturę, czy polską dyplomację publiczną, ale też polską pamięć historyczną - wyjaśnił. Z kolei w Nowym Jorku - największym obecnie skupisku ludności żydowskiej - planowana jest budowa filii Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. - To jest praca na wiele lat, tego się nie robi "akcyjnie" - podkreślił Sellin.
Wiceminister w audycji ocenił też działania Polskiej Fundacji Narodowej. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o walce z fałszywymi kodami pamięci.