01.01.2018 Iluminacje z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

radiodlaciebieSpecjalna iluminacja Pałacu Prezydenckiego i Belwederu rozpoczęła w styczniu obchody stulecia niepodległości w 2018 roku.

Rocznicy towarzyszy wieloletni rządowy program „Niepodległa”. – Obchody będą całorocznym cyklem wydarzeń, które mają uświetnić tę wyjątkową rocznicę – mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski. Jak dodał, w prezydenckiej wizji obchodów nie tylko 11 listopada ma być świętem, ale cały rok 2018.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin wyjaśniał, że program „Niepodległa” ma trzy filary, które są intensywnie realizowane. Jak dodał, pierwszy z nich – lokalny, zaowocuje tysiącami wniosków od społeczności na inicjatywy związane z rocznicą. Mówił, że jest też filar centralny, czyli zaplanowane przez czołowe instytucje kultury różne wydarzenia, a także międzynarodowy, za który odpowiada Instytut Adama Mickiewicza.

Nowe instytucje

– Trwałym śladem po obchodach 100-lecia niepodległości będą nowe instytucje – zapowiedział Jarosław Sellin. Mówił, że to między innymi: Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Jana Pawła II, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Żołnierzy Wyklętych. – Brakowało nam tych instytucji, intensywnie je teraz budujemy i do roku 2022 te muzea będą otwierane – dodał.

W ramach programu „Niepodległa”, do 2022 realizowane będą różnorodne przedsięwzięcia upamiętniające rocznicę – od odsłaniania nowych pomników, wspierania publikacji historycznych, przez koncerty, wystawy, a także włączenie się Polski w nurt międzynarodowych obchodów wydarzeń sprzed stu lat.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search