13.06.2024 Posłowie PiS: mimo deklaracji rządu wraca temat zmian traktatowych

wnp pl logoPosłowie PiS Jarosław Sellin oraz Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślali w czwartek, że choć rząd przekonywał o tym, że na poziomie instytucji europejskich nie toczy się dyskusja w sprawie zmian traktatowych, temat ten ma być omawiany na pierwszej Radzie Europejskiej po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Posłowie PiS powoływali się w tej kwestii na notatkę Departamentu Komitetu ds. Europejskich KPRM stanowiącą materiał informacyjny na temat najbliższej Rady Europejskiej planowanej na 27-28 czerwca. Zgodnie z nią europejscy przywódcy na czerwcowym szczycie planują przyjąć agendę strategiczną na lata 2024-2029 oraz "mapę drogową dla przyszłych prac nad reformami wewnętrznymi Unii".

"To zaszyfrowane sformułowanie (...), które oznacza, że wraca rozmowa na temat zmian traktatów UE, zmian ustroju" - przekonywał na czwartkowej konferencji poseł PiS Jarosław Sellin.

Pytany o tę notatkę podczas posiedzenia komisji ds. UE, Szłapka stwierdził, że stanowisko Polski w sprawie reform nie uległo zmianie. "Polska rozumie to, że w Unii Europejskiej będą następować zmiany, natomiast naszym zdaniem powinno to obejmować (unijne - PAP) polityki (...), a nie reformy traktatowe" - odparł.

Na późniejszej konferencji Sellin podkreślał, że chciałby wiedzieć, jakie zmiany konkretnie wchodzą w grę. "Czy tu będzie chodziło o zmiany w polityce spójności (...), zmiany Wspólnej Polityki Rolnej, która też jest bardzo korzystna dla Polski" - mówił.

B. minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, który towarzyszył Sellinowi na konferencji, przekonywał, że kwestia reform traktatowych nieprzypadkowo wraca od razu po wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Przed wyborami tej dyskusji zaniechano - w naszej opinii w sposób świadomy, żeby nie ogniskować emocji" - powiedział.

"Rząd koalicji 13 grudnia wielokrotnie, choćby ustami ministra ds. UE Adam Szłapki mówił, że nie ma tej dyskusji na poziomie instytucji unijnych, że ta dyskusja umarła (...) My sądziliśmy dokładnie przeciwnie (...) I na pierwszej Radzie Europejskiej organizowanej tuż po wyborach do PE ten temat wraca" - dodał.

Szynkowski vel Sęk zwracał też uwagę na rządowy dwugłos w tej sprawie - choć minister ds. UE podkreślał, że Polska nie chce zmian traktatowych oraz wiązania ich z rozszerzeniem Unii, w swoim expose szef MSZ Radosław Sikorski przyznał, iż nie można wykluczyć, że część państw członkowskich uzależni od reform zgodę na dalsze poszerzanie UE.

Posłowie PiS domagali się również szczegółów dotyczących propozycji budowy europejskiego systemu obrony powietrznej, którą Polska ma podnieść na najbliższym posiedzeniu Rady. Sellin pytał, czy chodzi o przyłączenie się do European Sky Shield Initiative (ESSI), czyli inicjatywy zainicjowanej przez Niemcy w 2022 r., czy chodzi o nową inicjatywę polsko-grecką, a może kontynuację "polskiej kopuły budowanej na systemie Narew we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi".

"To nie jest tożsama inicjatywa z inicjatywą niemiecką. To jest nowa inicjatywa, której celem jest (...) doprowadzenie do tego, by wszystkie systemy w Europie był kompatybilne" - tłumaczył wcześniej Szłapka, wskazując, że chodzi o to, by Unia Europejska wzięła odpowiedzialność za ochronę europejskiego nieba.

Zdaniem Sellina lepiej byłoby "nie zrywać więzi w sprawie budowy bezpieczeństwa powietrznego nad Europą ze Stanami Zjednoczonymi", a raczej kontynuować to, co rozpoczął rząd Zjednoczonej Prawicy, czyli "budowę narodowego systemu zabezpieczenia" wraz z USA.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search