15.04.2024 Pomorscy politycy analizują, czy atak Iranu na Izrael wpłynie na pomoc udzielaną Ukrainie

radiogdanskW nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił około trzystu dronów i pocisków rakietowych, atakując Izrael. Czy zdaniem polityków z Pomorza napięcie na Bliskim Wschodzie może zmienić podejście Stanów Zjednoczonych do wojny na Ukrainie? Agnieszka Michajłow zapytała o to gości audycji „Strefa Politycznie Kontrolowana” w Radiu Gdańsk.

– W weekend nastąpił atak Iranu na Izrael, atak w dużej mierze skutecznie odparty, ale zaostrza się konflikt na Bliskim Wschodzie. Nawet, jeśli sam atak nas bezpośrednio nie dotyczy, to jego skutki już mogą. Konflikt dotyczy także trwającej wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą; czy to przyśpieszy pomoc Ameryki dla Ukrainy i Izraela? – zapytała gości Agnieszka Michajłow.

– Mam nadzieję, że ta bezprecedensowa akcja Iranu, wymierzona w integralność i bezpieczeństwo Izraela, spotka się z szybką reakcją Kongresu i Izby Reprezentantów. I że obiecana pomoc, która jest przedmiotem wewnętrznej debaty w Stanach Zjednoczonych, nastąpi. A także że pomoc Izraelowi wymusi też stanowisko i decyzję wobec Ukrainy, która walczy przecież ostatkiem sił. Mam nadzieję, że tak się stanie – mówił Sławomir Rybicki, senator Koalicji Obywatelskiej.

Podczas audycji goście powiedzieli także, czy spodziewają się eskalacji konfliktu.

– Biorąc pod uwagę punkt wyjścia, czyli atak terrorystyczny Hamasu na terytorium Izraela, potem wojnę w Strefie Gazy z Hamasem (która trwa do dziś) i teraz atak Iranu na Izrael, to to jest eskalacja. Nie wiadomo, jaka będzie reakcja Izraela, bo to jest pierwszy atak bezpośrednio z terytorium Iranu na Izrael. Oczywiście Iran też wykorzystał inne zasoby, czyli terytoria Iraku czy Jemenu, atak był z wielu stron, ale był to atak bezpośredni; nie zdziwiłbym się, gdyby Izrael na to odpowiedział. Nie jest to w interesie świata i nie jest to w interesie skoncentrowania uwagi świata na pomocy Ukrainie, bo jeżeli tam nastąpi eskalacja, to Ameryka będzie musiała bardziej zająć się tamtymi problemami – mówił Jarosław Selin, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Ten pakiet, który blokowany jest w Kongresie, zawiera pomoc dla Ukrainy, dla Izraela i dla Tajwanu. To już nie jest kwestia tylko wojny Rosji z Ukrainą, ale także tego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Miejmy nadzieję, że ten pakiet pomocowy zostanie w Kongresie odblokowany – mówił Marek Rutka, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy na Pomorzu, członek Rady Mediów Narodowych.

– Trzeba pamiętać, że to jest zwycięstwo całej koalicji antyterrorystycznej, bo nie tylko wojska Izraelskie brały udział w odpieraniu ataku blisko 300 jednostek latających (bo to były drony, ale także rakiety balistyczne), ale także armia Stanów Zjednoczonych oraz marynarki francuska i brytyjska. Odparcie tego ataku kosztowało około miliarda dolarów. To są olbrzymie środki, na które żadne państwo nie może sobie na dłuższą metę pozwolić, bo to jest z jednej strony Żelazna Kopuła, Proca Dawida i następne dwa elementy systemu Strzała, które mogą strącać pociski balistyczne. Wątek pomorski tego to tarcza antyrakietowa w Redzikowie, która powstała z myślą o tym, żeby przeciwstawić się zbrojeniom międzykontynentalnym, które Iran i Korea Północna rozwijają. To dobrze, że ta tarcza zostanie pod koniec tego roku uruchomiona, bo przypominam, drugim elementem jest tarcza antyrakietowa w Rumunii – mówił Marek Rutka.

– Na szczęście obrona przeciwrakietowa zestrzeliła wszystko, nie ma ofiar w ludziach. Chcielibyśmy móc myśleć, że Polska jest w ten sposób chroniona, spalibyśmy spokojniej. Imponująca jest skuteczność tych wszystkich systemów. Kwoty ich utrzymania nie powinny przerażać, ponieważ nie ma ceny dla ludzkiego życia. Myślę, że żadnej ze stron nie zależy na eskalacji tego konfliktu. Stąd pytanie, co dalej wydarzy się na froncie palestyńskim – mówił Artur Dziambor, przedstawiciel ugrupowania Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni PSL.

W audycji poruszone zostały także tematy dyskusji nad liberalizacją prawa aborcyjnego, drugiej turze wyborów samorządowych w Gdyni oraz rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wysłuchaj nagrania audycji 

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search