02.02.2024 Sellin: Kiedy w MKiŚ zdjęto tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym i sprofanowano symbol Polski Walczącej, Sienkiewicz milczał

wpolityce„Docierają do nas niepokojące informacje ws. rezygnacji z istotnych inwestycji, zwłaszcza muzealnych, które były zaplanowane i zabudżetowane, a przychodzą do konkretnych instytucji informacje, że mają kompletnie tego zaniechać” - mówił podczas konferencji prasowej w ejmie były wiceszef MKiDN, poseł PiS Jarosław Sellin.*

Były wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin krytycznie odniósł się do podejścia rządu Donalda Tuska, a zwłaszcza Bartłomieja Sienkiewicza do polityki kulturalnej i historycznej.

Brak zainteresowania rządu
Sellin stwierdził wręcz, że obszar ten traktowany jest przez nową większość parlamentarną po macoszemu.

13 grudnia w tej pogadance, która wygłosił Donald Tusk, zwanej exposé, która trwała dwie godziny, na temat kultury padły tylko dwa zdania. Pierwsze, że ministrem kultury będzie Bartłomiej Sienkiewicz, bo ma wybitnego przodka, zasłużonego dla polskiej kultury, a drugie zdanie, że jego głównym zadaniem będzie polityczne opanowanie mediów publicznych. Tyle miał do powiedzenia na temat kultury premier rządu Donald Tusk — stwierdził Sellin.

Przypominamy, że w ustawie o działach, ministrowi kultury przypisana jest troska i działanie w dziedzinie polityki pamięci i polityki historycznej. Nie widzimy tutaj aktywności pana ministra Sienkiewicza np. w sytuacjach kiedy reagować trzeba. Kiedy pani wojewoda pomorska zlikwidowała tablice w Urzędzie Wojewódzkim, poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu, w miejscu, gdzie młody działacz opozycji antykomunistycznej Lech Kaczyński podpisywał porozumienie w imieniu związków zawodowych z władzą właśnie dokładnie w tej sali i dlatego ta tablica została tam umieszczona, potem zlikwidowana – o tym minister Sienkiewicz milczał. Kiedy w ministerstwie klimatu i środowiska zdjęto tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym i sprofanowano symbol Polski Walczącej, minister Sienkiewicz milczał. Kiedy w budżecie na 2024 rok obcięto 70 mln złotych instytucji, która najsilniej współpracuje z ministerstwem kultury w dziedzinie polityki pamięci, czyli IPN, minister Sienkiewicz milczał. Kiedy kilka dni temu mieliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu i z KE wyszedł klip z Ursulą von der Leyen na czele, który właściwie obciążał Polskę jako państwo za to, że tu się dokonał Holocaust, minister Sienkiewicz milczał. Apelujemy do ministra Sienkiewicza, aby jednak z tej części swoich zadań, jako polski polityk i jako polski minister kultury, jednak się wywiązywał — dodał.

Rezygnacja z inwestycji
Poseł PiS z niepokojem skomentował informacje, wedle których nowe kierownictwo MKiDN rezygnuje z wielu ważnych inwestycji kulturalnych, zaplanowanych jeszcze przez rząd PiS.

Docierają do nas niepokojące informacje ws. rezygnacji z istotnych inwestycji, zwłaszcza muzealnych, które były zaplanowane i zabudżetowane, a przychodzą do konkretnych instytucji informacje, że mają kompletnie tego zaniechać. To jest bardzo niepokojące i świadczy po prostu o braku ambicji do instytucjonalnego budowania pozycji polskiej kultury i polskiej polityki pamięci — ocenił.

Sellin alarmował też opinię publiczną o działania ministra Sienkiewicza w kontekście organizacji pozarządowych, które charakteryzuje profil konserwatywny i chrześcijański.

Dowiedzieliśmy się też, że do konkretnych instytucji kultury przychodzą zapytania ze strony ministra Sienkiewicza o to, jakie ngo-są są przez te instytucje wspierane. Jakoś dziwnym przypadkiem na liście tych ngo-sów, którymi się minister Sienkiewicz interesuje, są wyłącznie ngo-sy, które są związane z chrześcijańskim systemem wartości, z Kościołami chrześcijańskimi – nie tylko rzymskokatolickim – ale te media, które reprezentują konserwatywną wrażliwość. Pytamy ministra Sienkiewicza, dlaczego dopytuje właśnie o te ngo-sy? Dlaczego interesuje się właśnie nimi i chce wiedzieć jakie jest wsparcie ze środków publicznych dla nich? — pytał były wiceszef MKiDN.

Reparacje wojenne
Jego zdaniem nie jest jasne, dlaczego kierownictwo resortu kultury postanowiło dokonać czystki w grupie, odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie. Sellin wyjaśnił, że sprawa jest o tyle bulwersująca, że obeznaną z tematem ekipę z Warszawy zastąpiono nieprzygotowanymi do realizacji projektu ludźmi z Krakowa.

Byłem do końca pełnienia swych obowiązków w MKiDN szefem Rady Odbudowy Pałacu Saskiego. Nie rozumiemy, dlaczego profesjonalny management w instytucji, która powołaliśmy – czyli w spółce celowej, która ma t e wielką inwestycję przeprowadzić – został odwołany, a powołani zostali ludzie pochodzący z Krakowa. Tu jednak zestaw ludzi, który zajmował się od lat, jest z Warszawy i mieli to wszystko dobrze zaplanowane — oznajmił.

W odniesieniu do tej sprawy, Sellin zwrócił uwagę na problem reparacji wojennych, których rząd PiS domagał się od Niemiec.

Przy tej okazji warto zapytać ministra Sienkiewicza, czy zgadza się z tymi sugestiami, które gdzieniegdzie słyszymy, że kwestia reparacji wojennych, których powinniśmy się domagać ze strony Niemiec, które w profesjonalnym dokumencie wyliczyliśmy na 6 bilionów 220 mld zł z okładem, że mają być te reparacje załatwione symbolicznie poprzez przyjęcie jakichś sugestii ze strony Niemiec, że odbudują nam ten Pałac Saski. Ten pałac nie będzie kosztował 6 bilionów 220 mld złotych, tylko kilka miliardów złotych. Jeżeli w ten sposób chcą tę sprawę załatwić, to my to będziemy odejmować od tej dużej sumy, ale na pewno nie będziemy się godzić na to, by w taki symboliczny sposób tę sprawę zamknąć — uznał Sellin.

Czystki personalne
Polityk PiS zaakcentował zamiany personalne, jakich dokonuje w resorcie minister Sienkiewicz, a które nie są wytłumaczalne w inny sposób, jak tylko chęcią obsadzenia tych stanowisk swoimi ludźmi, bądź pozbawienia posad ludzi z poprzedniego kierownictwa MKiDN.

Nie rozumiemy dlaczego minister kultury zniósł stanowisko pełnomocnika ministra ds. wydarzeń kulturalnych, zwianych z obchodzoną w tym roku 80. rocznicą Powstania Warszawskiego. Powinien być pełnomocnik, który w imieniu rządu takie rzeczy planuje, a jest to bardzo poważna, okrągła rocznica, która z pewnością wszyscy będziemy przeżywać i taki koordynator jest bardzo potrzebny. Nie wiemy też, dlaczego zniósł pełnomocnika ministra ds. budowy Muzeum Historii Polski. To muzeum jest zbudowane jako budynek, ale tam jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia jeśli chodzi o wyposażenie tego muzeum w galerie stałe – to jest można powiedzieć architektura w architekturze. Tutaj pełnomocnik ministra jest bardzo potrzebny — podkreślił.

Jeśli chodzi o małostkowość, to chcieliśmy wyrazić nasze zdumienie, że minister Sienkiewicz odwołał z Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej osobę, która to muzeum tak naprawdę wymyśliła, zaraziła rząd polski tą ideą, zaczęła to realizować we współpracy z szefem MKiDN, mianowicie byłą panią premier Beatę Szydło. Została ona odwołana z Rady Muzeum, które sama wymyśliła, zaproponowała i – właściwie – zrealizowała. Nie rozumiemy takich ruchów w stosunku do osób, które są dla tej instytucji kultury zasłużone — zaznaczył Sellin.

Poseł PiS zauważył, że komunikacja obecnego kierownictwa resortu kultury z parlamentarzystami pozostawia wiele do życzenia.

Od pięćdziesięciu dni nie słyszymy żadnych pozytywnych komunikatów ze strony ministra kultury, jaką politykę kulturalną, jaką politykę pamięci on chce prowadzić. Nie widzieliśmy go ani razu na posiedzeniach sejmowej komisji kultury, ani senackiej komisji kultury, gdzie zechciałby o takich rzeczach opowiedzieć — podsumował.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search