26.11.2023 Gasiuk-Pihowicz uderza a prezydenta: Wszystko opóźnia. Chcemy pokazać, jak wyglądały patologie PiS; Sellin: Zamiast chleba będą igrzyska

wpolityceChcemy jak najszybciej pokazać opinii publicznej, jak wyglądały patologiczne mechanizmy władzy w ostatnich latach - powiedziała w Radiu Zet Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), odnosząc się do planów powołania trzech komisji śledczych. Jarosław Sellin (PiS) odpowiedział wnioskodawcom, że „skoro nie można dać chleba, organizuje się igrzyska”

Trzy komisje śledcze
Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się trzema projektami uchwał, zgłoszonymi przez KO, dot. powołania trzech komisji śledczych: ds. tzw. wyborów kopertowych, ds. tzw. afery wizowej i do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m. in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Gośćmi Radia Zet byli m.in. minister w KPRP Małgorzata Paprocka, Michał Kobosko (Polska 2050), Jarosław Sellin (PiS), Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Gasiuk-Pihowicz atakuje prezydenta
Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) pytana o plany powołania trzech komisji śledczych podkreśliła, że jej formacja nie ma pewności, kiedy Andrzej Duda pozwoli na powstanie nowego rządu.

Wiemy z wypowiedzi prezydenta, że będzie to opóźniane tak długo, jak to możliwe. Nie chcemy czekać i jak najszybciej pokazać opinii publicznej, jak wyglądały patologiczne mechanizmy władzy, które obserwowaliśmy w ostatnich latach— oświadczyła.

Igrzyska zamiast chleba
Pierwsza komisja - ds. wyborów kopertowych – jest, jak mówiła, bardzo dobrze przygotowana.

Wiemy, kto wydawał decyzje dot. wyborów kopertowych, kto je wykonywał i kto je podejmował— powiedziała.

Natomiast Jarosław Sellin (PiS) ocenił, że „skoro nie można dać chleba organizuje się igrzyska”.

Jak wiemy z umowy koalicyjnej formującej się większości, konkretów w niej nie ma. Zaproponowano trzy komisje śledcze, za którymi nie kryją się żadne afery— stwierdził.

Odnosząc się do sprawy wyborów kopertowych przypomniał, że miały się one odbyć w pandemii.

Mieliśmy polityczne zobowiązanie do przeprowadzenia wyborów. Trzeba było zaproponować jakąś formę przeprowadzenia tych wyborów— oświadczył.

W podobnym tonie wypowiedziała się na ten temat minister Małgorzata Paprocka, która wskazała, że do wyborów finalnie nie doszło.

Pamiętam, że podczas pandemii padały różne propozycje rozwiązania tego problemu. Ostatecznie wybory przeprowadzono w tradycyjny sposób— podkreśliła.

Wyborcy chcieli rozliczenia rządów PiS?
Z kolei Michał Kobosko (Polska 2050) ocenił, że powołanie komisji śledczych to konieczność.

Duża część wyborców, którzy głosowali na partie opozycji demokratycznej chce naszego pozytywnego programu, ale uważa, że konieczne jest rozliczenie rządów pisowskich— powiedział.

Zdaniem posła Polski 2050 niezwykle ważne jest, by powołać komisję ds. wyborów kopertowych.

Pomysł, żeby wtedy włączać pocztę – w sposób absolutnie nielegalny – do procesu demokratycznego, przy łamaniu wszelkich procedur, wymaga nagłośnienia, przypomnienia i wyjaśnienia — stwierdził.

W środę wieczorem biuro prasowe Koalicji Obywatelskiej poinformowało, że klub KO skierował do Sejmu projekty uchwał dot. powołania komisji śledczych ws. tzw. afery wizowej, Pegasusa i tzw. wyborów kopertowych. Zapowiedź ich powołania złożył we wtorek lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Pierwszy projekt uchwały złożony przez klub KO dotyczy „powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od dn. 1 stycznia 2019 r. do dn. 20 listopada 2023 r.”

Komisja śledcza ds. tzw. wyborów kopertowych ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. W projekcie uchwały zapisano, że w szczególności komisja zbada działania ówczesnych członków Rady Ministrów, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i podległych im osób. Sprawdzi też, w jaki sposób realizowane były polecenia członków rządu w tym zakresie, zwłaszcza przez Pocztę Polską i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Złożono również projekt uchwały ws. powołania „komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 r. do dn. 20 listopada 2023 r.”.

— Komisje śledcze czy komisje zemsty? Ruszyła giełda nazwisk kandydatów. Kierwiński: „Wielu posłów tropiło przekręty władzy pisowskiej”

— Komisje śledcze opozycji? Kukiz: „Będzie dużo szumu, ale nic z tego nie wyjdzie”. Wskazał również do której komisji chciałby dołączyć

— TYLKO U NAS. Pytamy ministra Jacka Sasina o Hołownię, komisje śledcze, próbę Morawieckiego i przyszłość PiS. „Nie będziemy siedzieć cicho!”

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search