Biblioteka Polska w Paryżu oraz Muzeum Polskie w Rapperswilu niebawem znajdą się pod systemową ochroną państwa polskiego – taka jest intencja rządowego projektu nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Biblioteka Polska w Paryżu funkcjonuje nieprzerwanie od 1838 roku, z kolei Muzeum Polskie w Rapperswilu – od 1870 r. Obie instytucje powstawały w czasach niewoli, w czasach kiedy polska kultura, j. polski nie mogły spokojnie się rozwijać. Instytucje te ten rozwój zapewniały.
Czas najwyższy, by państwo polskie tym instytucjom się „zrewanżowało” i objęło ich swoją systemową opieką. Państwo polskie jest państwem, które zostało wpisane w rankingach międzynarodowych jako państwo rozwinięte, w miarę zamożne.
Dlaczego takie krótkie vacatio legis? Ponieważ chcemy jak najszybciej otoczyć opieką bezcenne dla polskiego dziedzictwa zbiory. Istnieje też zagrożenie pogorszenia stanu wobec braku możliwości zapewnienia skutecznej ochrony.
Mamy przygotowane już umowy do powołania instytucji i podmiotów zależnych od Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby mogły zapewnić wspomnianym instytucjom opieki ze strony państwa polskiego. Ponadto chcemy, by rozwiązania w noweli były systemowe, by dotyczyło wszystkich instytucji polonijnych.