Śródmieście Gdańska, półwysep Westerplatte, zamek w Kwidzynie, zamek w Malborku - to tylko kilka z najważniejszych zabytków w Polsce. Wiele ważnych obiektów historycznych udało się zachować m.in dzięki ustawie o ochronie zabytków, którą wprowadzono 20 lat temu. Z tej okazji do Gdańska zjechali specjaliści od zabytków z całej Polski.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku gości najwybitniejszych specjalistów z całego kraju, zajmujących się tematyką zabytków. Najbardziej zasłużeni w ochronie kultury i dziedzictwa narodowego otrzymali odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz złote, srebrne i brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Okazją do przyznania wyróżnień jest 20-lecie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Istotą ochrony zabytków jest to, by mogły one przetrwać i cieszyć oczy jeszcze wielu pokoleń. Przez lata zauważono też obszary, które wymagają zmian - stąd prace przy nowelizacji ustawy. I choć dużo udało się zrobić w kwestii ratowania zabytków, to jeszcze wiele przed nami - podkreślali zebrani.
Mimo wyzwań stojących przed osobami odpowiedzialnymi za ochronę zabytków - mamy też czym się pochwalić.
Trwają prace nad stworzeniem Narodowej Agencji Rewitalizacji. Jej głównym zadaniem ma być prowadzenie prac konserwatorskich w niszczejących zabytkach i nadawanie im funkcji użytkowej. A to wszystko również we współpracy z prywatnymi właścicielami obiektów.
Prócz odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medali „Gloria Artis” - podczas konferencji w Gdańsku zostaną wręczone odznaczenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy – „Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości”.