25.03.2023 Jarosław Sellin spotkał się z mieszkańcami w Sali BHP. Będą podwyżki dla konserwatorów zabytków?

dziennik baltyckiJarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, spotkał się z mieszkańcami w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W ramach trasy programowej "Przyszłość to Polska" podsumował działania rządu na rzecz kultury w Polsce i na Pomorzu.

Polityka kulturalna w ostatnich latach
Spotkanie z mieszkańcami miało miejsce w sobotę, 25 marca. Po godzinie 16:00 w Sali BHP Jarosław Sellin zaczął od podsumowania ostatnich ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w kulturze.

- Prowadzimy najbardziej ambitną politykę kulturalną w historii III Rzeczypospolitej od 1989 roku. Uznaliśmy, że kultura i dziedzictwo narodowe, to nie powinna być kula u nogi u rządzących - mówił Sellin podczas spotkania w Sali BHP. - Na ogół poprzednie ekipy tak to traktowały. Zarówno jeśli chodzi o skalę finansowania tego obszaru, ale również jeśli chodzi o znaczenie polityków, którzy stawali na czele tego resortu. Pierwszy raz w historii III RP zdarzyło się, że ministrem kultury został człowiek, który od razu został mianowany wicepremierem. I to jest stabilne od ośmiu lat. To pokazuje nawet w sensie symbolicznym jak dużą wagę przywiązujemy do tego obszaru - zaznaczył.

Ważną kwestią w przemowie Sellina była działalność wobec utraconych dział w czasie II wojny światowej. Według szacunków Polska utraciła wówczas około pół miliona zabytków ruchomych.

- Niestety wiele kolekcji prywatnych i kościelnych nie miała katalogów, zdjęć przed wojną, więc nie jesteśmy w stanie udokumentować wszystkiego, ale mamy w naszej profesjonalnej bazie dzieł, których poszukujemy 67 tys. rekordów, czyli dzieł co do których mamy dokumentację, często kilkusetstronicową. I jak takie dzieło znajdziemy, od razu kładziemy taką dokumentację na stół i udowadniamy obecnemu właścicielowi, że to jest dzieło ukradzione w czasie II wojny światowej i powinno ono zostać zwrócone do polskiej instytucji, do polskiej kolekcji, która to dzieło utraciła. Udało nam się odzyskać w ostatnich latach 700 takich dzieł. Jest to najlepszy wynik w ostatnich dekadach - opisywał sekretarz MKiDN.

Porównanie do poprzednich rządów oraz ocena działań ECS
W trakcie podsumowania działalności w obszarze kultury i nauki, Jarosław Sellin oceniał też działania podejmowane przez poprzedni rząd. Sekretarz MKiDN nie unikał porównań.

- W roku 2015, kiedy obejmowaliśmy władzę, w budżecie ministerstwa kultury było 3 mld 245 mln zł. Teraz 6 mld 882 mln zł. To jest wzrost o 112 procent - podkreślał sekretarz. - Donald Tusk zabrał w czasie swoich rządów twórcom kultury, artystom, rzecz która istniała od okresu międzywojennego, mianowicie odpis 50 proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu umów autorskich, czyli czegoś co artyści zawsze mieli, mogli z tego korzystać, bo działalność artystyczna, to nie jest stabilne zarobkowanie. Myśmy to przywrócili ludziom kultury i artystom w Polsce - dodał.

Zapytany o ocenę działalności Europejskiego Centrum Solidarności i perspektyw, jakie stoją przed alternatywnym Instytucie Dziedzictwa Solidarności odpowiedział, że "w przestrzeniach ECS na nowo się definiuje co dziś oznacza solidarność".

- Mówi się na przykład, że solidarność to jest solidarność z mniejszościami różnie rozumianymi. Jest to zaprzeczenie idei Solidarności z lat 80-tych. Dlatego kilka lat temu razem z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego i dzisiejszym NSZZ Solidarność zdecydowaliśmy się powołać Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku, który ma swoją siedzibę i prowadzi działalność upowszechniającą prawdziwą tradycję tej Solidarności z lat 80., jej bohaterów, bohaterskich księży, którzy Solidarność wspierali. Ta instytucja się rozwija, wzbogaca swoją aktywność, ale myślę, że taka alternatywa wobec tego co widzimy w Europejskim Centrum Solidarności jest konieczna i niezbędna - podkreślił.

Podwyżki w sektorze konserwacji zabytków
W spotkaniu uczestniczył także m.in. Tomasz Korzeniowski, konserwator zabytków. Po przemowie Jarosława Sellina udało mu się dojść do głosu i zadać pytanie m.in. o zwiększenie wynagrodzenia dla wojewódzkich konserwatorów.

- Chciałbym serdecznie podziękować na początku za zwiększenie nakładów za ochronę dziedzictwa. Jako osoba związana zawodowo z tą dyscypliną potwierdzam, że to był ostatni moment dla wielu bezcennych zabytków wpisanych do rejestru - mówił Korzeniowski. - Natomiast wydaje mi się oczywistą realizacja zasady proporcjonalności, aby zwiększając obciążenie w wytężonej pracy służb konserwatorskich, wielokrotnym zwiększeniu ilości inwestycji, dać im szansę na realizację tego państwowego, rządowego nadzoru nad prawidłowością wydawania tych pieniędzy. Krótko mówiąc, wojewódzcy konserwatorzy zabytków są w takiej sytuacji, że nadciąga tsunami inwestycyjne. Ilość realizacji konserwatorskich, która nigdy wcześniej nie miała miejsca. Czy jest szansa, żeby zwiększyć wynagrodzenia wojewódzkich konserwatorów zabytków i ich personelu, zwiększyć ilość etatów proporcjonalnie do zwiększonych nakładów, wzmocnić Departament Ochrony Zabytków - pytał.

W odpowiedzi sekretarz zdradził, że faktycznie rozmawiał już na ten temat z premierem Mateuszem Morawieckim. Jako Generalny Konserwator Zabytków podniósł kwestię podwyżek dla wojewódzkich konserwatorów.

- Udało mi się w budżecie na rok 2023, w konkretnej rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim, wywalczyć podwyżki dla wojewódzkich konserwatorów zabytków o 30 proc. Konkretnie na podwyżki płac, uzupełnienie wakatów, zatrudnienie nowych ludzi. Bo tego rzeczywiście w tych urzędach brakowało - mówił Sellin.

W trakcie pytań padły też słowa o liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jarosław Sellin zdradził, że chociaż na razie na Pomorzu jest tylko jeden zabytek w gronie wyróżnionych, to są plany na starania się o jedno "zagadkowe" miejsce z Gdańska.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search