17.03.2023 J. Sellin: podpisano wstępne porozumienie na temat wznowienia wycieczek szkolnych z Izraela

papWczoraj w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie z przedstawicielami państwa Izrael, na którym podpisano wstępne porozumienie na temat wznowienia wycieczek organizowanych przez ministerstwo edukacji Izraela - poinformował w piątek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Sellin w programie TVP 1 pytany był o wycieczki z Izraela. "Polska jest zawsze otwarta na wycieczki z Izraela, natomiast chodziło o wycieczki organizowane przez ministerstwo edukacji Izraela. Tu były pewne problemy do omówienia, w tym sprawa broni" - powiedział.

Poinformował, że "wczoraj w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie z przedstawicielami państwa Izrael, na którym podpisano wstępne porozumienie na temat wznowienia tych zorganizowanych wycieczek".

"O szczegółach nie mogę mówić, bo to wstępne porozumienie musi być jeszcze zatwierdzone przez oba rządy. Myślę, że to się dokona bardzo szybko i będzie zakomunikowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych" - dodał.

Sellin powiedział, że "obu stronom zależy na tym, aby sprawę ostatecznie załatwić przed 19 kwietnia". Przypomniał, że "19 kwietnia w Polsce mamy 80. rocznicę wybuchu powstania w gettcie warszawskim". Poinformował, że na tegoroczne uroczystości "przyjedzie prezydent Izraela, przyjedzie prezydent Niemiec". "Na uroczystości i chcemy ten temat mieć wówczas zamknięty. Obu stronom zależy na osiągnięciu porozumienia" - mówił.

W połowie czerwca 2022 r. ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał wówczas, że powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy.

Młodzież izraelska tradycyjnie przyjeżdżała do Polski latem, by zwiedzić byłe niemieckie nazistowskie obozy w celu zdobycia wiedzy o Holokauście i uczczenia pamięci pomordowanych. Wyjazd ten od dawna uważany jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed wybuchem pandemii co roku brało w nim udział ok. 40 tys. izraelskich uczniów.

©2005 - 2025 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search