11.01.2023 Jarosław Sellin: program „Niepodległa” to ponad 2 tys. dofinansowanych projektów

papProgram „Niepodległa” to ponad 2 tys. dofinansowanych projektów, z czego blisko 200 projektów o charakterze ogólnopolskim, ponad 1,3 tys. projektów o zasięgu lokalnym i regionalnym, prawie 600 projektów zagranicznych – powiedział w środę w Warszawie wiceszef MKiDN Jarosław Sellin podczas Kongresu „Niepodległa”.

W środę w stołecznym Centrum Konferencyjnym Legii Warszawa rozpoczął się Kongres "Niepodległa" podsumowujący kilkuletnie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak przypomniał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, celem rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa" było zjednoczenie społeczeństwa wokół wspólnych wartości. "To są wartości, które są ważne dla Polaków. To nie są wartości przez nas wymyślone. To Polacy powiedzieli, że takie wartości, jak wolność, solidarność, poszanowanie godności i praw człowieka to są wartości, które chcą, aby myślano o nich, że one są konstytutywne dla naszego narodu" - powiedział.

Dodał, że "wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków wydawało się misją oczywistą i łatwą do wykonania". "I choć czas pokazał (...), że Polaków dzieli więcej niż na początku zakładano – niestety, tak jest – to radość z odzyskania przez Polskę niepodległości, podziw dla bohaterów narodowych, ojców niepodległości i wreszcie duma z bycia częścią tego wyjątkowego narodu pozostały niezmienne i niepodważalne. Dlatego w każdym województwie, powiecie, gminie świętowaliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w różnych formach" - zwrócił uwagę wiceszef MKiDN.

Sellin poinformował, że "program +Niepodległa+ to ponad 2 tys. dofinansowanych projektów, z czego blisko 200 projektów o charakterze ogólnopolskim, ponad 1,3 tys. projektów o zasięgu lokalnym i regionalnym, prawie 600 projektów zagranicznych". "Przy okazji najważniejszych wydarzeń +Niepodległej+, takich jak wystawa +Wyspiański+ w Muzeum Narodowym w Krakowie, +Znaki wolności+ na Zamku Królewskim w Warszawie, +Krzycząc: Polska!+ czy +Fotorelacje. Wojna 1920+ w Muzeum Narodowym w Warszawie zanotowaliśmy frekwencyjne rekordy. Zapoczątkowaliśmy specyficzną modę na świętowanie w muzeum. I rzeczywiście w 2019 r., tym ostatnim roku przedpandemicznym, obliczyliśmy, że polskie muzea odwiedziło 40 mln osób" - zaznaczył.

Według wiceministra kultury, w ramach programu "Niepodległa" udało się "zrealizować wiele wspaniałych projektów". W tym miejscu wspomniał m.in. o poszerzeniu listy polskich pomników historii, wzbogaceniu zbiorów archiwów państwowych, a także o edukacyjnych cyklach filmowych. "Udało się podsumować 100 lat działalności polskich kompozytorów we wspaniałym projekcie +100 na 100. Muzyczne dekady wolności+ (...). Poznaliśmy lepiej dzieje Powstania Wielkopolskiego i uczciliśmy pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń w projekcie +W chwilach próby zwycięstwo – Wielkopolanie śpiewają niepodległej+, zrealizowanym przez Muzeum Narodowe w Poznaniu" - wskazał.

W programie Kongresu Niepodległa znalazły się trzy sesje plenarne i 14 dyskusji panelowych poświęconych m.in. promocji wizerunku Polski za granicą, współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz kultury i dziedzictwa oraz roli dziedzictwa w budowaniu pamięci historycznej. Wydarzenie potrwa do czwartku.

Dużym zainteresowaniem za granicą - mówił Sellin - "cieszyły się projekty +Alfabet polskiego designu+ złożony z publikacji i serii wystaw, polski focus na targach +Jazzahead!+ w Bremie, gdzie Polska była krajem partnerskim największych na świecie targów jazzowych, platforma cyfrowa +Ogród Pendereckiego+ z przeglądem dorobku tego kompozytora czy też anglojęzyczna publikacja prezentująca polską historię, obyczaje i język". "Szczególne uznanie przyniosły również wystawy, takie jak +Polska awangarda: Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński+ w paryskim Centre Pompidou, retrospektywa polskiego malarstwa XIX-wiecznego i początku XX wieku w muzeum Louvre – Lens, czy trwająca obecnie prezentacja +Solidarność. Pomoc. Wolność+ w Instytucie Pileckiego w Berlinie" - stwierdził.

Wiceszef MKiDN "podziękował wszystkim, dzięki którym program +Niepodległa+ powstał, funkcjonował przez sześć kolejnych lat i zakończył się z sukcesem". "Jestem przekonany, że wyznaczone programowi +Niepodległa+ cele zostały osiągnięte. Ale najważniejsza jest chyba konkluzja, że pomimo istniejących podziałów odzyskanie niepodległości jest nadal powodem łączącej nas wszystkich radości i dumy. A dla kolejnych pokoleń Polaków, na kolejne stulecia niepodległego państwa stanowi – wierzę w to - mocny i trwały fundament budowania wspólnoty narodowej" - podsumował.

W programie Kongresu Niepodległa znalazły się trzy sesje plenarne i 14 dyskusji panelowych poświęconych m.in. promocji wizerunku Polski za granicą, współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz kultury i dziedzictwa oraz roli dziedzictwa w budowaniu pamięci historycznej. Wydarzenie potrwa do czwartku.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search