10.01.2023 Upamiętnia poległych żołnierzy i ofiary cywilne. Uroczyste odsłonięcie monumentu w Kosakowie

radiogdanskW Kosakowie koło Gdyni odsłonięto pomnik, upamiętniający ponad 100 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w rejonie Pogórza. Monument ma formę przestrzennego stożka, na którym wypisano nazwiska wszystkich zidentyfikowanych wojskowych oraz ofiary cywilne niemieckiej agresji. Pomnik, przy asyście wojskowej, uroczyście odsłonięto w południe, a w ceremonii wziął udział m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

– Pomnik ma przypominać obrońców Ojczyzny z września 1939 roku, którzy w tym rejonie zginęli – wskazuje dr Paweł Warot, dyrektor gdańskiego oddziału IPN. – To też sposób na podkreślenie, że także tutaj, w Kosakowie, są miejsca związane z polską historią i walką o wolność. Ważne jest też to, że monument ustawiony został dokładnie w tym miejscu, w którym pierwotnie, przed ekshumacją, zostali pochowani. Jest to więc ziemia uświęcona, święta, co ma dla nas, Polaków, dodatkowe znaczenie – dodaje.

„ZOSTAŁA PAMIĘĆ O NICH”
Z kolei Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, podkreśla, że pamięć należy się też cywilnym ofiarom niemieckiej agresji we wrześniu 1939 roku.

– Oczywiście trzeba pamiętać o bohaterskich żołnierzach, którzy walczyli tutaj do 19 września, ale nie można zapomnieć też o ofiarach cywilnych. Ten pomnik poświęcony jest także im – wskazuje. – Cywilów w tej miejscowości, w tym także nastolatków, mordowano ze względu na ich patriotyczną postawę. Cmentarza, na którym byli oni – żołnierze i cywile – chowani, już nie ma. Ale dzięki monumentowi, została pamięć o nich – podkreśla.

„MA EDUKOWAĆ O HISTORII KOSAKOWA”
Pomnik ma mieć znaczenie edukacyjne. Jak podkreśla Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo, miejscowość szybko się rozwija i monument ma przedstawiać jej historię napływowym mieszkańcom.

– Cmentarza już od dawna nie ma, jest inne zagospodarowanie terenu, okolica zmieniła się nie do poznania. Tworząc jednak ten pomnik, chcieliśmy uhonorować pamięć o ofiarach. Monument, a znajduje się on praktycznie w centrum nowego osiedla, ma też edukować nowych mieszkańców o historii Kosakowa – wylicza wójt.

Monument znajduje się obok zbiornika retencyjnego przy ul. Tadeusza Kościuszki. Docelowo ma być tam utworzony skwer. Budowę pomnika sfinansowała gmina Kosakowo i Instytut Pamięci Narodowej

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search