Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli: Marcin Kierwiński (sekretarz generalny Koalicji Obywatelskiej), Paweł Sałek (doradca prezydenta RP), Marek Sawicki (Koalicja Polska, były minister rolnictwa), Jarosław Sellin (PiS, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego). Politycy ocenili mijający rok.
Ostatni dzień 2022 roku jest 311 dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dziesięć miesięcy wojny rozwiało mit o potędze rosyjskiej armii, odcięło Rosję od zachodnich technologii, rynków zbytu surowców energetycznych i międzynarodowych instytucji finansowych. Wojna to jednak także konsekwencje dla całego świata. Wysokie ceny energii i inflacja to tylko niektóre z nich - zgodnie uważają politycy.
Rola Polski wobec wojny na Ukrainie
Paweł Sałek podkreślił w Polskim Radiu, że wszyscy odczuwamy skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Mimo, że nie jesteśmy bezpośrednio na tej wojnie to problemy wynikające z niej dotykają nas. To rzeczywisty problem, z którym będziemy mierzyć się także w przyszłym roku - ocenił.
Prezydencki minister dodał także, że ważną rolę przy okazji tego konfliktu ogrywa Andrzej Duda. - Prezydent był w mijającym roku jednym z wiodących liderów w układzie światowym i europejskim w kwestiach wojny na Ukrainie - zaznaczył.
Marcin Kierwiński powiedział, że działanie Rosji było dla wszystkich zaskoczeniem. - Przez wiele lat wydawało nam się, że pełnoskalowy konflikt zbrojny w tej części Europy jest niemożliwy. Żyliśmy w przekonaniu, że cywilizowany świat zmierza w kierunku bezpieczeństwa - powiedział.
- Okazuje się, że żyjemy w niebezpiecznym świecie pełnym zagrożeń. Trzeba podkreślić, że nasz naród potrafi być solidarny z tymi, którzy potrzebują pomocy. Powinniśmy być z tego dumni - dodał.
Wsparcie dla Ukrainy
Jarosław Sellin zaznaczył, że Polska jest wśród liderów jeżeli chodzi o wsparcie walczącej Ukrainy. - Myślę, że w mijającym roku zdali egzamin i Polacy jako naród i państwo jako struktura. Obok USA i Wielkiej Brytanii jesteśmy w czołówce państw, które wspierają Ukrainę - powiedział.
- To naturalne, że Polska jest traktowana jako hub bezpieczeństwa w tej części Europy. Na naszych oczach tworzy się trwały sojusz między Polską i Ukrainą. Ukraińcy zaczynają też patrzeć głębiej w historię - ocenił.
Marek Sawicki powiedział, że jego zdaniem konflikt na Ukrainie nie zakończy się w nadchodzącym roku. - Porozumienie między Polską i USA sprawiło, że Stany Zjednoczone, które miały wycofywać się z Europy, wróciły tutaj. Rola Polski w prowadzeniu polityki wobec tej wojny jest równorzędna z USA - powiedział.
- W 2023 roku należy rozpocząć budowę nowych relacji w Europie. Nie robię sobie wielkich nadziei, że wojna na Ukrainie skończy się w najbliższym roku. Dopóki Moskwy nie sprowadzi się do roli księstwa, to zawsze będzie zagrożenie - ocenił Marek Sawicki.
Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Sałek (minister w Kancelarii Przezydenta RP), Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), Marcin Kierwiński (sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej), Marek Sawicki (Koalicja Polska, były minister rolnictwa)