- PO nie może znieść tego, że nie pełni władzy, i jeśli ta partia zacznie rządzić, to będziemy mieć poważne problemy z wolnością słowa i z demokracją - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
W połowie czerwca ubiegłego roku Platforma Obywatelska rozpoczęła zbieranie podpisów pod projektem ustawy likwidującej stację TVP Info oraz abonament RTV. Ostatecznie udało się zebrać 110 tys. podpisów. Jednak przez ponad rok z projektem nie działo się nic. Niedawno prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował na konferencji, że projekt likwidacji TVP Info oraz abonamentu został złożony do marszałek Sejmu.
Zdaniem Jarosława Sellina "PO nie może znieść tego, że nie pełni władzy i jeśli ta partia zacznie rządzić, to będziemy mieć poważne problemy z wolnością słowa i z demokracją".
- Media publicznie starają się rzetelnie opisywać rzeczywistość. Zapowiedź likwidacji TVP Info jest sygnałem dla pozostałych telewizji, że nie będą mieć konkurenta i będą więcej zarabiać - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Gość "Sygnałów dnia" wskazał, że "zaciekłość antypisowska PO spowodowała, że do dziś współpracują z siłami postkomunistycznymi, jak i aparatem propagandy postkomuny, więc nie powinni pouczać nas o wolności słowa".
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin ocenił, że osoby zamieszane w aferę korupcyjną w Parlamencie Europejskim tworzą "mentalną europejską oligarchię" oraz "odrywają się od interesów własnych krajów".
Jarosław Sellin stwierdził, że należy się zastanowić nad reformą PE
Gość Programu 1 Polskiego Radia mówił, że nie jest w stanie zrozumieć motywacji, jakie kierują urzędnikami, którzy ulegają tego typu pokusom.
- Nie mogę wyjść ze zdumienia. Przecież ci ludzie są bardzo sowicie przez Europejczyków wynagradzani, bardzo poważnymi, dużymi pieniędzmi. Skąd jeszcze te pokusy, by jeszcze więcej, jeszcze więcej? Ta afera korupcyjna to pokazuje. Nie mogę zrozumieć tej pazerności i nieuczciwości w sytuacji urzędników i funkcjonariuszy, którzy naprawdę na tle standardów średnich wynagrodzeń w Europie są bardzo dobrze wynagradzani - wskazywał.
Reforma PE
Jarosław Sellin ocenił, że Parlament Europejski jest instytucją, która się nie sprawdziła. Jak dodał, być może należy zastanowić się nad jego reformą.
Wskazał, że jeśli chcemy mieć europejskie forum debaty, to lepiej, żeby w Europarlamencie zasiadali delegaci parlamentów krajowych, a nie by jego członkowie byli wybierani w odrębnych wyborach, jak jest teraz.
Wpływy z Kataru
Afera ma związek z "kupowaniem" wpływów przez Katar, przekazywaniem wysokich sum pieniędzy i drogich prezentów. W tej sprawie aresztowane zostały cztery osoby, w tym Eva Kaili, która następnie została usunięta ze stanowiska wiceprzewodniczącej Europarlamentu.
Jej partner, asystent jednego z europosłów - również aresztowany - przyznał się do winy. Wskazał też dwóch deputowanych z Włoch i Belgii, którzy mogli wziąć łapówki.