W samo południe rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe na Westerplatte. Do grobów złożone zostały trumny dziesięciu obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej, którzy w pierwszych dniach wojny zginęli stawiając bohaterski opór niemieckiej agresji. W uroczystościach uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
Trumny ze szczątkami dowódcy majora Henryka Sucharskiego i dziewięciu jego podkomendnych - Adolf Petzelt, Bronisław Perucki, Jan Gębura, Władysław Okrasa (Okraszewski), Józef Kita, Zygmunt Zięba, Ignacy Zatorski oraz dwóch żołnierzy, których nie udało się zidentyfikować ze 100% pewnością, choć mówi się nieoficjalnie, że mogą to być Władysław Jakubiak i Konstanty Jezierski - spoczęły na nowym cmentarzu na Westerplatte.
Prezydent zapewnił, że poszukiwane będą szczątki kolejnych polskich bohaterów, w tym rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystości miały charakter państwowy.
Zgodnie z wojskowym ceremoniałem flagi państwowe, którymi przykryte były trumny bohaterów przekazane zostały ich rodzinom.
Bohaterowie spoczęli na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. W centralnym punkcie znajduje się pomnik przedstawiający order Virtuti Militari - najwyższe odznaczenie wojskowe.
Na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej oprócz cmentarza powstanie muzeum plenerowe, które przybliżać ma historię siedmiodniowej obrony półwyspu we wrześniu 1939 roku.
Organizatorami uroczystości na Westerplatte było Muzeum II Wojny Światowej i Instytut Pamięci Narodowej.