Jest formalny wniosek złożony przez PO, żeby powołać komisję ds. afery podsłuchowej. Musimy się do tego ustosunkować. Gdybyśmy powiedzieli "nie" komisji śledczej, to oczywiście byłby to asumpt dla naszych przeciwników, że coś ukrywamy - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego).
Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w piątek (21 października) wniosek o powołanie komisji śledczej ds. działań organów państwa ws. zapobiegania i przeciwdziałania wpływom zagranicznych służb specjalnych na politykę energetyczną Polski w okresie od 1 lipca 2013 r. do 20 października 2022 r.
Najlepsza droga do zbadania sprawy
O tę sprawę został zapytany w niedzielę (23 października) prezes PiS na spotkaniu z mieszkańcami Zamościa. Jarosław Kaczyński ocenił, że zdecydowana większość komisji śledczych nie odniosła "jakiegoś wielkiego sukcesu". Jako przykład komisji, która "niemało zdziałała" prezes PiS podał - niebędącą komisją śledczą - komisję ds. warszawskiej reprywatyzacji. - Szło ciężko, ale teraz wyroki sądów są takie, że te budynki bezczelnie ukradzione są zwracane. A tam zrobiono ogromną ilość krzywdy ludziom - mówił.
- To jest taka komisja, którą powołuje Sejm specjalną ustawą, i tam są i posłowie, oczywiście jest też opozycja, ale są też nieposłowie, ludzie, którzy mogą się w to bardziej zaangażować (...). Taka komisja może też podejmować różnego rodzaju decyzje. My sądzimy, że to jest w tej chwili najlepsza droga, żeby tę sprawę wyjaśnić - ocenił prezes PiS.
Sensowne rozwiązanie
O możliwości powstania sejmowej komisji śledczej dotyczącej afery podsłuchowej mówił Jarosław Sellin. - Do wyborów został już tylko rok. Jeżeliby powstała taka komisja, to za miesiąc, dwa. Nie miałaby zbyt wiele czasu na swoją aktywność - zauważył. - Jednak kto wie, czy nie byłoby to sensowne - dodał.
Zdaniem wiceministra warto wyjaśnić sprawy związane nie tylko z treścią afery podsłuchowej i z polityką, która została ujawniona w rozmowach czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, "dlaczego ówczesny rząd D. Tuska, a później E. Kopacz wiązał politykę Polski wielowymiarowo nie tylko z Niemcami, ale także z Rosją". - Dziś bałamutnie liderzy tej partii oskarżają nas o takie związki - przypomniał polityk PiS.