21.09.2022 Niszczenie cmentarzy na Białorusi. Sellin: Musimy się przyznać do pewnej bezsilności. Jak upadnie reżim Łukaszenki, szybko je odbudujemy

wpolityce„Jak tylko będzie sprzyjająca okoliczność polityczna – po prostu ten reżim upadnie (…) szybko te cmentarze (polskich żołnierzy na Białorusi – red.) odbudujemy. Teraz co możemy zrobić? Możemy tylko protestować. Przecież tam nie wjedziemy, nie zajmiemy kawałka terytorium, żeby te cmentarze odbudować” – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków Jarosław Sellin.

Według szacunków, Polska podczas II wojny światowej utraciła ponad połowę dzieł sztuki, które znajdowały się w muzeach i prywatnych kolekcjach. 14 września Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało projekt „Puste ramy”, który ma przypominać o o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych, zagrabionych przez Niemców i Sowietów w trakcie II wojny światowej.

W 12 muzeach w Polsce wiszą puste ramy, obok jest opis obrazu, którego poszukujemy, który mamy dobrze udokumentowany i powinien kiedyś do Polski wrócić, ale wciąż go szukamy — mówił wiceszef MKiDN Jarosław Sellin w Programie 1 Polskiego Radia.

Chcemy pokazać, jak wielka jest skala strat, jak wielkie i wspaniałe dzieła Polska utraciła w czasie II wojny światowej — dodał.

Jak zaznaczył Sellin, „utraciliśmy ponad pół miliona dzieł sztuki. Są dzieła, które są bezcenne, trudno je oszacować”.
66 tys. dzieł jest bardzo dobrze udokumentowanych w departamencie restytucji dzieł kultury, są kilkudziesięcio-, nawet kilkusetstronicowe dokumenty dotyczące każdego z nich. Po to, by być gotowym, gdy taki obiekt się odkryje lub podejrzewa się, że gdzieś on jest, by natychmiast na stole położyć dokumentację i zażądać zwrotu — podkreślił.

Odbudowa Pałacu Saskiego
W trakcie rozmowy z Grzegorzem Jankowskim, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego mówił o odbudowie Pałacu Saskiego.

To kwestia dokończenia odbudowy Warszawy, w gorszym czasie PRLu zdecydowano się na odbudowę starówki i Zamku Królewskiego, wspólnym wysiłkiem tego dokonaliśmy, a brakuje Pałacu Saskiego. Ta pustka na dzisiejszym Placu Piłsudskiego jednak razi — powiedział Sellin.

Nie chcemy, by tak istotny fragment architektury Warszawy wyglądał tak, jak zaprogramowali to Niemcy, oni świadomie te budynki wyburzali już po zakończeniu Powstania Warszawskiego, dlaczego mamy się na to godzić — zaznaczył.

Pałac Saski, Pałac Bruhla i kamienice (przy ulicy Królewskiej – red.) to inwestycja obliczona na ok. 2 mld zł, więc to jedna z metod ratowania się przed spowolnieniem gospodarczym, to miejsca pracy, zatrudnienie dla firm, ma znaczenie gospodarcze — mówił Generalny Konserwator Zabytków.

Reakcja na haniebne akty niszczenia cmentarzy na Białorusi
Jarosław Sellin komentował również kwestię niszczenia polskich cmentarzy na Białorusi.

Musimy się przyznać do pewnej bezsilności, to prymitywny reżim Łukaszenki, który się mści na Polsce lub wykonuje zlecenia Moskwy przeciw Polsce. Dokumentujemy wszystkie akty agresji wobec polskich cmentarzy— zapewnił.

Jak tylko będzie sprzyjająca okoliczność polityczna – po prostu ten reżim upadnie (…) szybko te cmentarze odbudujemy. Teraz co możemy zrobić? Możemy tylko protestować. Przecież tam nie wjedziemy, nie zajmiemy kawałka terytorium, żeby te cmentarze odbudować

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search