Wręczenie Medali Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis było jednym z punktów gali z okazji 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Odznaczenia pracownikom Instytutu wręczył wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin.
Wiceszef resortu kultury mówił podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie, że Narodowy Instytut Dziedzictwa przez lata wypracował swój autorytet, a jego ekspertyzy dotyczące zabytków są niezwykle przydatne między innymi Ministerstwu Kultury. Dodał, że pracownicy instytutu to ludzie dbający o piękno i działający na terenie całego kraju.
- Możemy zawsze mieć takie poczucie, że jeśli gdziekolwiek coś się dzieje, jest potrzeba zabezpieczenia, wykonania ekspertyzy, pozyskania wiedzy lub też jej upowszechniania na temat interesujących obiektów to jesteście na miejscu - wskazał Jarosław Sellin i podziękował pracownikom NID za ich działalność.
Dzieło o wartości nieprzemijającej
W imieniu ponad dwudziestu uhonorowanych pracowników za odznaczenia dziękował doktor Grzegorz Grajewski, kierownik terenowego oddziału NID we Wrocławiu. Historyk sztuki otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Grzegorz Grajewski mówił, że to wyróżnienie dla wszystkich pracowników instytutu.
- Dzięki pracy koleżanek i kolegów powstaje dzieło o wartości nieprzemijającej - obraz zabytków naszego kraju. Bowiem widzimy tylko to co wiemy, dlatego trzymajmy pion i poziom. "Gloria Artis", czyli ku chwale sztuki i tych, którzy się nią opiekują - powiedział Grzegorz Grajewski.
Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Daje ekspercie i opiniodawcze wsparcie dla resortu, a także instytucji publicznych w zakresie ochrony oraz opieki nad zabytkami. W instytucie pracuje ponad 200 pracowników, w tym historycy sztuki, konserwatorzy zabytków czy architekci.