05.09.2022 Ciekawa wystawa w Gdańsku. Otworzył ją wiceminister Sellin

niezalenaWystawę "Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa" można od poniedziałku oglądać w historycznej sali BHP w Gdańsku. W jej otwarciu uczestniczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

W historycznej sali BHP w Gdańsku otwarto wystawę "Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa".

Otwierający wystawę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin wskazał, że Narodowy Instytut Dziedzictwa "przyjął na siebie ambitne zadania". Zaznaczył, że wśród nich "jest prowadzenie badań nad historią poszczególnych zabytków i wszechstronne dokumentowanie tej historii".

"Narodowy Instytut Dziedzictwa utworzony w 2011 roku czerpie z doświadczeń i dokonań instytucjonalnych swoich poprzedników właśnie w ośrodkach dokumentacji zabytków oraz krajowego ośrodka badań i dokumentacji zabytków, który działał w pierwszej dekadzie XXI wieku"- powiedział wiceminister.

 

Ważna misja
Podkreślił, że ekspozycja prezentowana w sali BHP w Gdańsku ukazuje dorobek, a także przybliża odbiorcom trwające obecnie działania z zakresu dokumentowania i waloryzacji dóbr kultury i ich ochrony. "Objazdowa formuła pozwala także na prezentację oddziałów terenów Narodowego Instytutu Dziedzictwa" - mówił Sellin.

Na ok. 30 planszach prezentowane zostały zdjęcia, ilustracje oraz teksty przedstawiające 60-lat działania Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Misja Instytutu wiąże się zarówno z ochroną zabytków, jak i budowaniem świadomości oraz tożsamości kulturowej Polaków zamieszkujących różnorodne i bogate w lokalne tradycje regiony.

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Katarzyna Zalasińska przypomniała, że Narodowy Instytut Dziedzictwa nie tylko opiekuje się i obejmuje ochroną zabytkowe obiekty, stale poszerzając choćby listę Pomników Historii, ale również dba o archiwizację oraz cyfryzację niematerialnego dorobku kulturowego.

Podkreśliła również, że gdański Narodowy Instytut Dziedzictwa jest jednym z najdłużej działających w kraju. "To wspaniały zespół, niezwykli specjaliści ale, co warte podkreślenia, wyjątkowe zasoby archiwalne na tle wszystkich naszych oddziałów" - podkreśliła dyrektor.

Pod patronatem prezydenta
Otwarciu wystawy "Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa" towarzyszyła konferencja "Od Młodego Miasta do Stoczni Gdańskiej. O potrzebie zachowania zabytków".

Jubileusz 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa obchodzony jest pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wystawa "Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa" była prezentowana m.in. w Łodzi i Warszawie.

Wydarzenia organizowane w ramach Jubileuszu 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa finansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem dokumentacji będącej podstawą wpisania zabytków do rejestru oraz Krajowej Ewidencji Zabytków oraz opracowywaniem standardów konserwatorskich i dbaniem o dziedzictwo kulturowe, zarówno materialne, jak i niematerialne. Instytut uczestniczy w przygotowaniu wniosków o wpisanie polskich zabytków na listę dziedzictwa światowego UNESCO, a także opiniuje wnioski dla obiektów ubiegających się o miano Pomnika Historii. NID uczestniczył w przygotowaniu Rekomendacji Warszawskiej w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kulturowego, przyjętej w 2017 r. na międzynarodowej konferencji UNESCO w Warszawie.

Wystawę w sali BHP w Gdańsku można oglądać za darmo do końca września.

©2005 - 2025 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search