Sprawy reparacji nie będziemy załatwiać symbolicznym gestem – wyznał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
W Polsce coraz głośniej formułowane są polityczne oczekiwania reparacji wojennych od Niemiec za zniszczenia z okresu II wojny światowej.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poinformował, że obóz władzy nie odpuści tematu uzyskania reparacji od Republiki Federalnej Niemiec. Lider partii rządzącej podkreślił przy tym, że Niemcy mają wobec nas nie tylko dług materialny, ale też moralny.
Reparacje od Niemiec dla Polski
Według informacji przekazywanych przez polityków PiS, obecnie finalizowany ma być odpowiedni raport w sprawie reparacji. Dokument był poddany konsultacjom politycznym oraz eksperckim. Został także uzupełniony, między innymi o album ze zdjęciami. Zgodnie z doniesieniami, 1 września tego roku – w kolejną rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej – poznamy kwotę reparacji wojennych, którą Polska powinna otrzymać od Niemiec. W czwartek na antenie Polskiego Radia 24 informację potwierdził wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – 1 września poznamy raport ws. reparacji wojennych od Niemiec i będziemy tę kwestię stawiać na poważnie w stosunkach dwustronnych. (...) Sprawy reparacji nie będziemy załatwiać symbolicznym gestem – powiedział.
Jarosław Sellin odniósł się do doniesień medialnych, które wskazują na to, iż Niemcy mogliby współfinansować odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie, zamiast wypłacenia naszemu krajowi pieniędzy w ramach reparacji wojennych. Koniec odbudowy historycznych gmachów zaplanowano na 2030 rok. – Niemcy lubią załatwiać ważne sprawy symbolicznymi gestami o charakterze moralnym. Sprawa reparacji jest jednak znacznie poważniejsza, pozostaje niezałatwiona w stosunkach dwustronnych. Nie będziemy jej w ten sposób stawiać – stwierdził polityk PiS. – Odbudowa Pałacu Saskiego będzie się odbywać na podstawie funduszy państwa polskiego, poradzimy sobie z tym – dodał.