- Ukraińcy nie godzą się na nasze poszukiwania tych miejsc, ekshumacje, pochówki, upamiętnienia. Jednak teraz odblokowali się na ten temat i chcą o tym rozmawiać. Po prostu zauważyli, że ta historia nie powinna ciążyć na naszych relacjach w tak mocny sposób, w sytuacji, kiedy pokazaliśmy, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Wysłuchaj nagrania audycji
Jarosław Sellin: Ukraińcy zauważyli, że ta historia nie powinna ciążyć na naszych relacjach
Tematem audycji "Świat w powiększeniu" była polityczna historia Polski, a dokładniej wydarzenia, które miały miejsce na Wołyniu, czyli mord na ludności cywilnej. Podczas niedawno obchodzonej rocznicy tego wydarzenia padły słowa dotyczące tego, iż powstanie gremium polsko-ukraińskie. Do tych doniesień w PR24 odniósł się wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
"Jedna strona medalu"
- Do lutego bieżącego roku nie mieliśmy dużych problemów, jeżeli chodzi o porozumienie się z Ukraińcami, państwem ukraińskim w związku z odnową zabytków związanych z polską kulturą, polskim dziedzictwem. Systematycznie takie prace były tam prowadzone - powiedział Jarosław Sellin.
Dodał, że jednak problemem zawsze były nasze próby przekonywania państwa ukraińskiego i Ukraińców do tego, żeby zgodzili się na upamiętnienie ofiar II wojny światowej, ofiar rzezi wołyńskiej na terenie dzisiejszego państwa ukraińskiego. - Tutaj była blokada, Ukraińcy po pierwsze wypierali z własnej świadomości to, że taki fakt miał miejsce. Po drugie wypierali też ze swojej świadomości fakt, że takie formacje militarne jak UPA lub polityczne jak OŁUN miały jakąś ludobójczą krew na rękach. Oni raczej chcieli pamiętać ich dzielną walkę z opresją sowiecką (...), ale nie można oglądać tylko jednej strony medalu, jest również druga, czyli agresywny nacjonalizm - powiedział gość PR24.
Podkreślił, że Ukraińcy nie godzą się na nasze poszukiwania tych miejsc, ekshumacje, pochówki, upamiętnienia. - Jednak teraz Ukraińcy odblokowali się na ten temat i chcą o tym rozmawiać. Po prostu zauważyli, że ta historia nie powinna ciążyć na naszych relacjach w tak mocny sposób, w sytuacji, kiedy pokazaliśmy, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy, w sytuacji najbardziej tragicznej dla tego państwa w ostatnim 30-leciu ich niepodległości - powiedział Jarosław Sellin.
"Grupa robocza na szczeblu wiceministrów kultury"
Dodał, że Polska stara się wykorzystać tę sytuację, dlatego doszło już do dwóch spotkań Piotra Glińskiego z jego odpowiednikiem na Ukrainie. - Jest otwarcie. Będziemy rozmawiać na temat szczegółów tego planu, poszukiwań, ekshumacji, upamiętnień i tworzenia nowych cmentarzy - wyjaśnił gość PR24.
Zaznaczył, że po to powstaje również grupa robocza na szczeblu wiceministrów kultury. - Po stronie polskiej ja stoję na czele tej grupy i mam pięciu współpracowników. Teraz czekamy na skład Ukrainy - powiedział.