29.05.2022 MKiDN: Znamy laureatów „Lauru Konserwatorskiego 2022”

papNiech to prestiżowe wyróżnienie będzie zachętą do dalszej pełnej pasji i poświęcenia opieki nad zabytkami – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin w Lublinie, składając gratulacje laureatom Otwartego Konkursu „Laur Konserwatorski 2022”.

Na swojej stronie MKiDN poinformowało, że podczas uroczystości podsumowującej kolejną edycję konkursu wiceminister Sellin wręczył osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej odznaki "Za opiekę nad zabytkami" przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cenioną w środowisku konserwatorskim odznaką resortową uhonorowani zostali: Aneta Filip, Agnieszka Gąska, Teresa Kot, Bożenna Maria Pachuta–Madejska, Krzysztof Adamczuk, Piotr Dreher, Adam Paweł Grzesiuk, Stanisław Gołębiowski, Marek Jamroz, Krzysztof Władysław Madejski, ksiądz Zbigniew Pietrzela, Marian Stadnik, ksiądz Łukasz Trzciński i Tomasz Zając.

"Konkurs +Laur Konserwatorski+, zainicjowany w roku 2000 przez dr inż. arch. Halinę Landecką – byłą wieloletnią Lubelską Wojewódzką Konserwator Zabytków, organizowany corocznie przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie, zajął poczesne miejsce w kalendarzu imprez promujących polskie dziedzictwo kulturowe. W ciągu przeszło 20 lat istnienia konkurs zyskał rangę wydarzenia kulturalnego nie tylko w skali Lubelszczyzny, ale całego kraju – podkreślił wiceminister Sellin.

Generalny konserwator zabytków przypomniał, że organizatorzy konkursu od początku stawiali sobie ambitne cele: wyróżnianie najlepszych realizacji związanych z remontami zabytków na terenie województwa lubelskiego, docenianie wysiłku gospodarzy obiektów zabytkowych, wzorowych inwestorów, dążących do jak najlepszego utrzymania, użytkowania i zagospodarowania powierzonych ich opiece zabytków, nagradzanie wykonawców wzorowo przeprowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich oraz promowanie dobrych praktyk przy realizacji prac konserwatorskich, adaptacji zabytków w duchu poszanowania wartości historycznych i artystycznych.

"Nagroda cieszy się wielkim uznaniem wśród właścicieli zabytków i artystów-konserwatorów, ma swój niepowtarzalny charakter. Godny podkreślenia jest również fakt, że lubelski konkurs inspiruje służby konserwatorskie w innych regionach kraju do organizowania podobnych wydarzeń" – zwrócił uwagę Jarosław Sellin.

Wojewódzki Konkurs Otwarty o "Laur Konserwatorski" został ustanowiony na mocy zarządzenia Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 2000 roku. Nagroda – w formie wykonanej z brązu plakietki okolicznościowej i aktu nadania – przyznawana jest właścicielom zabytków, którzy podczas realizacji prac konserwatorskich i restauratorskich zapewnili wysoki poziom wykonawstwa oraz osiągnęli wyróżniający się efekt konserwatorsko-estetyczny.

W tegorocznej 23. edycji Konkursu "Laur Konserwatorski" zgłoszono pięć zabytków, w tym dwa sakralne i trzy zespoły pałacowo-parkowe. Laureatami zostali gospodarze czterech zabytków: Parafia rzymskokatolicka pod wezw. św. Jakuba Apostoła przy ul. Głuskiej w Lublinie - za realizację prac konserwatorskich i restauratorskich przy wystroju malarskim wnętrza kościoła; Gmina Puchaczów - za prace konserwatorskie i restauratorskie przy dworze Lachertów w Ciechankach Łańcuchowskich; Parafia rzymskokatolicka pod wezw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie - za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju i wyposażeniu kościoła parafialnego w Tarnogrodzie; Gmina Rybczewice - za prace konserwatorskie i restauratorskie przy dworze w Rybczewicach.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search