Szanowne Panie Posłanki i Panowie Posłowie,
mam przyjemność zaprezentować Państwu działalność dwóch państwowych instytucji kultury realizujących zadania w sektorze książki. Zobacz materiał wideo
Państwowy Instytut Wydawniczy został powołany do życia w 1946 roku i jest jednym z największych i najbardziej znanym "dawcą literatury pięknej krajowej i zagranicznej. Podczas swojej 70-letniej działalności Instytut wydał tysiące tytułów literatury światowej i polskiej, w tym klasyki w opracowaniach krytycznych na najwyższym poziomie edytorskim. Zbiór praw autorskich i wydawniczych, jakimi dysponuje PIW, jest zbiorem wyjątkowym na polskim rynku książki, z uwagi na jego obszerność i wysoką wartość kulturalną. PIW "daje także znane i cenione od lat serie wydawnicze jak „Rodowody Cywilizacji”, „Biblioteka Myśli Współczesnej” czy „Biografie Sławnych Ludzi”.
W 2012 roku w związku z brakiem rentowności i wielomilionowymi długami, PIW, jako przedsiębiorstwo, zostało postawione w stan likwidacji. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonał 11 października 2016 roku przekształcenia spółki Państwowy Instytut Wydawniczy sp. z o.o. w państwową instytucję kultury. Działanie to pozwoliło uratować PIW przed likwidacją. Począwszy od 2017 r. został wprowadzony plan naprawczy, który ustabilizował sytuację instytucji.
Dzisiaj PIW liczbę wydawanych pozycji, rozwija swój sklep internetowy, pozyskuje pisarzy, tłumaczy i eseistów do stałej współpracy, a także współpracuje z Instytutem Książki i innymi instytucjami kultury na rzecz promocji czytelnictwa.
Przywołany Instytut Książki to państwowa instytucja kultury utworzona w 2003 roku zarządzeniem Ministra Kultury w celu promocji polskiego piśmiennictwa, w tym literatury i jej dziedzictwa, języka, książki i edytorstwa, w kraju i za granicą, oraz promocji czytelnictwa w kraju.
Cele te wypełniane są poprzez szeroką gamę działań, skierowanych do różnych grup odbiorców: działania krajowe skupiają się na wsparciu i współpracy z bibliotekami publicznymi poprzez programy finansujące modernizację i budowę nowych obiektów bibliotecznych w ramach programu wieloletniego — Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, zakup sprzętu komputerowego, organizację dyskusyjnych klubów książki czy dostęp do systemu bibliotecznego MAK+, ale też wsparciu rynku książki, zwłaszcza małych niezależnych księgarni, oraz działania kierowane bezpośrednio do czytelników — najmłodszych, poprzez akcję Mała książka — wielki człowiek, ale też młodzieży szkół średnich w ramach akcji Upoluj swoja książkę, i wszystkich zainteresowanych udziałem w klubach książki. Działalność zagraniczna skupiona jest przede wszystkim na zachęcaniu do powstawania i wsparciu nowych tłumaczeń polskiej literatury na języki światowe, na wszystkich kolejnych etapach powstawania przekładu — od kształcenia kadry tłumaczy, poprzez wsparcie próbek i propozycji tłumaczeń, aż po dotowanie wydań konkretnych dzieł w przekładzie na inne języki, a także docenianie i nagradzanie najaktywniejszych i najbardziej zasłużonych tłumaczy i promotorów polskiej literatury w świecie. Obecność na światowych imprezach branżowych, jak targi i festiwale książki, wzmacnia i łączy cały szereg podejmowanych działań zagranicznych.
Obie instytucje wypełniając swoje zadania statutowe, wzajemnie uzupełniają się w działaniach na rzecz polskiej książki — zarówno w zakresie zwiększania dostępu do najważniejszych pozycji polskiej i światowej literatury, jak i wzmacniania jej odbioru poprzez promocję czytelnictwa i wsparcie rynku książki.