Nauka języka polskiego, zbiórki żywności, ubrań, a nawet rowerów to nie jedyne pomysły pomorskich środowisk akademickich na pomoc uchodźcom. Akademia Muzyczna w Gdańsku otwiera swoje drzwi dla nowych studentów, Politechnika Gdańska tworzy specjalny system opieki nad Ukraińcami, a mimo wszystko to kropla w morzu potrzeb uchodźców - przyznają władze uczelni i apelują o pomoc.
Wielu studentów, którzy uciekli do Polsk, nie ma do czego wracać. Ich uczelnie są zbombardowane. Jeśli chcą się uczyć to tu muszą znaleźć drugi dom. Aby im w tym pomóc Politechnika Gdańska od przyszłego semestru uruchamia nowatorski system wspierania studentów zagranicznych - w planach miedzy innymi takie zajęcia jak warsztaty z przechodzenia szoku kulturowego czy bezpłatna opieka psychologiczna. Zobacz materiał wideo
Na Uniwersytecie Gdańskim nieprzerwanie prowadzone są zbiorki żywności, chemii czy ubrań. Dla potrzebujących przez ostatnie dwa tygodnie udało się też zebrać 50 rowerów. Zbiorka dalej trwa, ale z tą różnicą, że teraz rower można przekazać konkretnemu potrzebującemu.
Na Politechnice Gdańskiej obecnie przebywa 150 studentów z Ukrainy. Swoje drzwi dla studentów ze wschodniej granicy otworzyła też Gdańska Akademia Muzyczna.
Uchodźców wspierają się nie tylko władze uczelni, nie tylko pedagodzy, ale też pojedynczy studenci czy organizacje studencki i to właśnie całemu pomorskiemu środowisku akademickiemu należą się podziękowania – podkreślał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
We wsparcie studentów włączyła się też Gdańska Akademia Wychowania Fizycznego, gdzie studenci z Ukrainy mogą studiować nieodpłatnie. Rekrutacja rozpoczęła się w kwietniu i dalej trwa.