- Wydawało mi się, jako historykowi, że już żadnych nowych źródeł do badania września 1939 roku nie jesteśmy w stanie odnaleźć, a tymczasem źródła audio w dużej mierze nieznane się odnalazły, zostały wydane i będzie można do tych tekstów sięgać - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Wysłuchaj nagrania audycji
Polskie Radio udostępnia kolekcję ocalałych nagrań z września 1939 roku. Część odnalezionej kolekcji - w postaci 93 metalowych płyt gramofonowych - została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały właśnie wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego boxu. "To niezwykłe źródło historyczne" - podkreślił wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jego zdaniem to wielkie wydarzenie dla Polskiego Radia, polskiego dziedzictwa historycznego i historyków.
Jarosław Sellin na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że wydawało mu się, że "już żadnych nowych źródeł do badania września 1939 roku nie jesteśmy w stanie odnaleźć". - Tymczasem źródła audio, myślę, że w dużej mierze naprawdę nieznane, się odnalazły, zostały wydane i będzie można do tych tekstów sięgać - podkreślił.
"Akcja będzie kontynuowana"
Jak zaznaczył, "ciekawy jest też pewien efekt akcji społecznej poszukiwania tych płyt, nieskończonej jeszcze, bo drugie tyle, z tego, co wiem z dokumentacji, jeszcze gdzieś jest, gdzieś powinno być i ta akcja będzie kontynuowana".
- Będzie również apel o to, aby wszyscy sprawdzili swoje piwnice, strychy. Być może jakieś dziwne płytki o nieznanej, zapomnianej technologii gdzieś tam leżą - wskazał. - Wówczas warto to do Polskiego Radia przynieść i sprawdzić, czy to przypadkiem nie jest to - dodał.
Wiceminister kultury przypomniał, że "mamy niematerialną listę dziedzictwa UNESCO". - Te płyty doznały takiego wpisu, więc są, można powiedzieć, uhonorowane przez cały świat - wskazał.