31.03.2022 „Kolekcjonerstwo Potockich” – nowa ekspozycja stała w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

mkidn 01 cmyk„Gratuluję Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie otwarcia nowej ekspozycji stałej, którą – po trwających wiele lat pracach remontowych w przestrzeniach rezydencji – Muzeum udostępnia publiczności. W odnowionych Galeriach na piętrze pałacu czekają wspaniałe zbiory, będące efektem pasji kolekcjonerskich przedstawicieli rodu Potockich, do których należał Wilanów w końcu XVIII i w XIX wieku” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym przez wiceministra dr. Jarosława Sellina podczas wernisażu wystawy „Kolekcjonerstwo Potockich” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwrócił w liście uwagę, że dzięki nowej ekspozycji stałej Muzeum zaprezentuje publiczności liczne zespoły obiektów poświęconych bohaterom polskiej historii i upamiętniających dramatyczne dzieje walki o nieodległość.

W wilanowskiej kolekcji rycin, należącej niegdyś do jednych z najważniejszych w kraju, nie zabraknie grafik o wymowie patriotyczno-historycznej, w tym np. prezentujących wydarzenia z powstania listopadowego. Zwiedzającym będą też mogli obejrzeć zbiór obiektów związanych z historią i ikonografią Wilanowa – wskazał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że efektem działań modernizacyjnych jest również przywrócenie pamięci o dawnej wilanowskiej bibliotece, w której – poza księgozbiorem – prezentowane będą najważniejsze dzieła malarskie zgromadzone w zasobach dawnej rezydencji króla Jana III – przede wszystkim pochodzący z kolekcji zapoczątkowanej przez Stanisława Kostkę i Aleksandrę Potockich słynny obraz „Salvator Mundi”, uznawany niegdyś za dzieło samego Leonarda da Vinci, czy dzieła związane z twórczością Rubensa.

Długofalowy wysiłek zespołu pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, włożony w realizację inwestycji, zaowocował nie tylko otwarciem nowej wystawy i nowych przestrzeni ekspozycyjnych zaaranżowanych według historycznego kształtu wnętrz galerii, ale także modernizacją muzealnej infrastruktury, która w pełni odpowiada współczesnym standardom konserwatorskim i wystawienniczym – zwrócił uwagę wicepremier.

Szef resortu kultury podkreślił również, że otwarcie wystawy jest efektem działań inwestycyjnych, które na przestrzeni ostatnich lat były realizowane w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dzięki wykorzystaniu środków finansowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pn. „Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie” 2017-2019.

Jako ministra kultury i dziedzictwa narodowego, cieszy mnie dodatkowo fakt, że wiele ważnych działań Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie realizowanych jest także dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach programu ministerialnego Infrastruktura Kultury. Proszę przyjąć wyrazy uznania i głębokiej wdzięczności dla całego zespołu, zaangażowanego w realizację tej ważnej i otwierającej nowy rozdział w historii Muzeum inwestycji – napisał prof. Piotr Gliński.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search