26.03.2022 Na terenie zabytkowego Mostu Tczewskiego powstanie oddział Muzeum II Wojny Światowej

mkidn 01 cmyk- Naszą wspólną powinnością jest dbałość o zachowanie w jak najlepszym stanie polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego, a Most Tczewski niewątpliwie stanowi nie tylko ważne połączenie komunikacyjne, ale także zabytek o wyjątkowych walorach historycznych i inżynieryjnych – napisał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin w liście odczytanym podczas uroczystości podpisania porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Powiatem Tczewskim w sprawie utworzenia oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na terenie zabytkowego Mostu w Tczewie.

Na terenie zabytkowego Mostu Tczewskiego powstanie oddział Muzeum II Wojny Światowej
Wiceminister Sellin przypomniał w liście, że od kilku lat Powiat Tczewski i środowiska lokalne apelowały o ratowanie mostu drogowego na Wiśle w Tczewie ze względu na jego walory historyczne i zabytkowe.

Powstały w XIX wieku, o unikalnej konstrukcji i atrakcyjnym usytuowaniu most, objęty wpisem do rejestru zabytków, był niegdyś najdłuższym mostem w Europie. Jest świadkiem historii, także tej bolesnej z okresu II wojny światowej. Obok Westerplatte i Wielunia, 1 września 1939 r. stanowił przecież jeden z pierwszych celów niemieckich bombardowań. Dotąd nie został całkowicie odbudowany – wskazał Generalny Konserwator Zabytków.

Wiceminister Sellin podkreślił, że stan, w jakim dzisiaj znajduje się obiekt, wymaga pilnych działań rewitalizacyjnych, dlatego wspólna inicjatywa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Powiatu Tczewskiego, mająca na celu uratowanie niezwykłego zabytku, jest niezwykle cenna.

Efektem podpisywanego dzisiaj porozumienia o współpracy będzie utworzenie w Tczewie, na terenie zabytkowego mostu, oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jestem przekonany, że Muzeum jako państwowa instytucji kultury, dbająca m. in. o upowszechnianie wiedzy o II wojnie światowej, losach narodu polskiego oraz historii polskich formacji wojskowych w tym okresie, jest gwarantem realizacji postulatów o zapewnieniu obiektowi należytej ochrony i dokonaniu jego rewitalizacji. Ufam, że zapoczątkowane dzisiejszą uroczystością wspólne działania Muzeum i Powiatu przyczynią się do przywrócenia Mostowi Tczewskiemu dawnej świetności – napisał Jarosław Sellin.

Most Tczewski – historia i plany

Historia Mostu Tczewskiego sięga XVIII wieku. Współcześnie stanowi on nie tylko ważne połączenie komunikacyjne, ale jest także obiektem o wyjątkowych walorach historycznych i inżynieryjnych. Most Tczewski wpisany do rejestru zabytków ściśle wiąże się z okresem II wojny światowej, ponieważ to właśnie tutaj 1 września 1939 roku spadły pierwsze hitlerowskie bomby. W obronie mostu, ale i miasta, stanęli wówczas żołnierze 2. Batalionu Strzelców. Most nigdy jednak nie powrócił do stanu swojej świetności sprzed okresu wojny.

W planowanej ekspozycji, która ma być prezentowana w tczewskim oddziale Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, obok treści poświęconych walkom z okresu II wojny światowej, w tym heroicznej obronie obiektu prowadzonej przez 2. Batalion Strzelców, podkreślone zostanie także znaczenie przepraw przez rzekę, co sprzyjało samej obronie tego rodzaju obiektów. Wystawa będzie także obejmowała historię konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku. Ponadto ekspozycja ukazywać będzie nowe technologie oraz materiały, jakich używano w architekturze mostów przełomu XX i XXI wieku.

©2005 - 2025 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search