- Chcemy poszerzyć mecenat nad kulturą poza władzę publiczną. Dobrze by było, gdyby trochę więcej niż do tej pory na kulturę łożyły prywatne firmy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków.
Wiceszef resortu kultury przypomniał, że w ramach Polskiego Ładu wprowadzone zostały korzystne także dla prywatnych przedsiębiorców rozwiązania umożliwiające wspieranie kultury. - W tych rozstrzygnięciach podatkowych jest również takie, które pozwala przedsiębiorcom, firmom - również prywatnym - sponsorować kulturę, wydarzenia kulturalne, bądź wręcz instytucje kultury odpisując sobie od podatku w rozliczeniu rocznym 150 proc. - powiedział Sellin.
Tłumaczył, że ma to na celu poszerzenie mecenatu nad kulturą, która obecnie spoczywa głównie na władzy publicznej.
- W ramach Polskiego Ładu mieści się także odbudowa Pałacu Saskiego - podkreślił.
500 tys. dzieł zaginionych
Gość audycji był również pytany o zrabowane polskie dzieła sztuki. - W ministerstwie kultury zajmujemy się odzyskiwaniem ruchomych dzieł kultury, które zaginęły w okresie II wojny światowej. Prawdopodobnie - bo nie sposób tego w pełni oszacować - zaginęło ok. pół miliona dzieł sztuki - powiedział Sellin. Wśród nich wymienił m.in. obrazy, rzeźby, zbiory etnograficzne. Zaznaczył, że w bazie resortu znajduje się dobrze udokumentowanych 64 tys. obiektów. - Jesteśmy dobrze przygotowani do odzyskiwania dzieł sztuki, a odzyskujemy sporo, w ciągu ostatnich 6 lat - ok. 500 obiektów - przyznał.
Przypomniał, że od 2022 roku działa w resorcie odrębny Departament Restytucji Dóbr Kultury, który został dwukrotnie wzmocniony personalnie i finansowo.