25.10.2021 Konrad Mielnik otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To wyraz uznania dla dorobku dyrektora artystycznego Radia Gdańsk

radiogdanskKonrad Mielnik, dyrektor artystyczny i kierownik redakcji kultury w Radiu Gdańsk, został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Wyróżnienie przyznał mu wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.
- Medal jest wyrazem uznania dla imponującego dorobku twórczego, jak również licznych zasług na niwie działalności kulturalnej, w szczególności zaangażowania w promocję polskiej muzyki na arenie międzynarodowej - powiedział wiceminister Jarosław Sellin, wręczając odznaczenie.

PROMOTOR KULTURY I MUZYKI
Konrad Mielnik od kilkudziesięciu lat zajmuje się promocją kultury i muzyki zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Szczególnie nastawiony jest na muzykę polską.

- Jest pomysłodawcą i dyrektorem odbywającego się od 2008 roku Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Każda jego edycja to kilkanaście koncertów w Gdańsku i na Pomorzu, a także występy artystów światowego formatu połączone z promocją polskiego dziedzictwa kulturowego oraz utalentowanej młodzieży - czytamy w komunikacie ministerstwa.

ZWIĄZANY Z RADIEM OD 30 LAT
Konrad Mielnik urodził się w 21 czerwca 1956 roku w Gdańsku. Z Radiem Gdańsk związany jest od ponad 30 lat. W tym czasie pełnił tam różne funkcje m.in. redaktora i komentatora, był także kierownikiem redakcji muzycznej, producentem artystycznym, kierownikiem redakcji artystycznej, dyrektorem artystycznym oraz kierownikiem redakcji kultury. Jest autorem audycji poświęconych przede wszystkim muzyce klasycznej, emitowanych na antenie Radia Gdańsk oraz w Programach II, III i IV Polskiego Radia.

- Jako autor audycji był wielokrotnie nagradzany na krajowych i międzynarodowych konkursach radiowych, m.in. dwukrotnie na Shanghai International Radio Musie Festiwal. Był także jurorem radiowego konkursu Deutsche Welle World Music Award oraz brał udział w pracach komisji selekcyjnych na takie konkursy jak m.in. Prix Europa i Prix Italia - napisano na stronie MKDNiS.

PRODUCENT SŁUCHOWISK I FILMÓW DOKUMENTALNYCH
Konrad Mielnik jest producentem kilkudziesięciu słuchowisk radiowych wielokrotnie nagradzanych m.in. na Festiwalu Dwa Teatry oraz licznych transmisji i retransmisji koncertów realizowanych dla potrzeb radia oraz Telewizji Polskiej.

Jego współpraca z Telewizją Polską zaowocowała serią magazynów poświęconych muzyce klasycznej (Kamerton, Opus 2), dokumentami m.in. o Krzysztofie Pendereckim, I Culture Orchestra, jak również współpracą przy okazji Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie i Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Jest także współautorem filmów dokumentalnych zrealizowanych m.in. w Studio Video Gdańsk.

Jako autor komentarzy do programów koncertów czy prowadzący wykłady poprzedzające koncerty, stale współpracuje z wieloma organizatorami festiwali oraz instytucjami kultury w Polsce.

REALIZATOR WIELU PRZEDSIĘWZIĘĆ ARTYSTYCZNYCH
Wśród realizowanych przez Konrada Mielnika przedsięwzięć znajdują się m.in. cykl Koncertów w Salonie Uphagenów, Sąd Nad Sądem - połączenie pieśni polskich z wykonanym na historycznym fortepianie dziełem Haydna "Siedem Ostatnich Słów Chrystusa Na Krzyżu" pod obrazem Memlinga w Muzeum Narodowym w Gdańsku, cykl koncertów chopinowskich w Warszawie "Chopin na Pradze" dla Konesera i zaprezentowana pod koniec ubiegłego roku nowa wersja "Kolędy Nocki".

- Z jego inicjatywy w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk wystąpił nieznany nikomu, późniejszy zwycięzca Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz, a ostatnio praktycznie wszyscy polscy pianiści zakwalifikowani do przełożonej na rok 2021 edycji bez konieczności udziału w eliminacjach - napisano na stronie MKDNiS.

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search