8.10.2021 Pracownicy WFDiF w Warszawie odznaczeni za wybitne dokonania na rzecz kinematografii

Logo MKDNiS kolorowe „Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych niedawno obchodziła jubileusz 70-lecia. Pragnę przekazać na Państwa ręce serdeczne życzenia jubileuszowe i gratulacje dla Wszystkich Twórców i Pracowników za osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej sztuki filmowej” – powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin podczas uroczystości wręczenia odznaczeń resortowych i dyplomów zasłużonym pracownikom Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Pracownicy WFDiF w Warszawie odznaczeni za wybitne dokonania na rzecz kinematografii, fot. Danuta Matloch
Dokonania Wytwórni stanowią bardzo ważny zapis w historii rodzimej kinematografii. „Od momentu jej powstania największy potencjał stanowili wybitni twórcy, których dociekliwość, umiejętność widzenia spraw ważnych, przełożyła się na imponujące bogactwo obrazów filmowych – zaznaczył Jarosław Sellin.

Wiceminister podkreślił, że to w Wytwórni narodziła się ceniona w świecie polska szkoła dokumentu filmowego, a w czasie minionych 70-ciu lat z Wytwórnią współpracowali najwybitniejsi artyści polskiego kina, jak Andrzej Munk, Kazimierz Karabasz, Jerzy Bossak, Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski, Władysław Ślesicki, Jan Łomnicki, Krzysztof Kieślowski, Paweł Kędzierski.

Tu właśnie przy Chełmskiej 21 powstał szereg filmów Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego. Tu też powstawały znane seriale, by wymienić chociażby: Noce i dnie Jerzego Antczaka, Polskie drogi Janusza Morgensterna czy Dom Jana Łomnickiego – przypomniał Jarosław Sellin.

Wiceminister podkreślił również, że na dzisiejszy wizerunek Wytwórni pracuje zespół, który nie tylko kontynuuje osiągnięcia poprzedników, ale rozwija i poszerza zakres jej działalności, a najnowsze produkcje z Chełmskiej wciąż zdobywają uznanie widzów i laury na festiwalach.

Odznaczenia i dyplomy
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w uznaniu dokonań na rzecz kinematografii polskiej przyznał odznaczenia i dyplomy 10 pracownikom Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z okazji 70-lecia istnienia instytucji. Jubileusz obchodzono w 2019 roku, jednak ze względu na pandemię wręczenie odznaczeń nie było wcześniej możliwe.

Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowano Jacka Kondrackiego - absolwenta Studium Scenariuszowego PWSTiF w Łodzi i byłego kierownika literackiego WFDIF, który przez lata wspierał młodych, debiutujących twórców w pracach literackich, a także aktywnie poszukiwał interesujących scenariuszy filmowych na potrzeby WFDIF. Był również zaangażowany w działania edukacyjne WFDIF w szczególności w prace „Wytwórni Scenariuszy”.

Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali:
Agnieszka Będkowska - zastępca Dyrektora WFDIF, absolwentka Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej oraz Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim. Od ponad 20 lat zaangażowana w rozwój polskiej kinematografii w szczególności poprzez wspieranie realizowanych w WFDiF projektów młodych twórców. Przy jej zaangażowaniu powstały największe produkcje historyczne realizowane w WFDIF.
Aleksander Musiałowski - reżyser dźwięku, kompozytor, muzyk. Należy do Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członek Zarządu Koła Reżyserów Dźwięku SFP. Wieloletni pracownik WFDIF, zaangażowany w tworzenie dźwiękowej warstwy filmów. Dzięki jego zaangażowaniu powstało wiele wartościowych i ważnych dla polskiej kinematografii filmów fabularnych.
Michał Zabłocki - aktualnie scenarzysta, producent wykonawczy lub nadzorujący filmy fabularne oraz samodzielny realizator filmów dokumentalnych, związany z kinematografią od 1972 r. Autor pierwszego leksykonu na temat wideofilmowania („Filmujemy na video”, 1989), a także autor i wydawca kilkunastu książek o tematyce filmowej.

Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wyróżnieni zostali:
Jolanta Galicka - specjalistka ds. obrotu licencjami w WFDIF. Zaangażowana w zadania dotyczące prezentacji produkowanych przez WFDIF filmów na polskich i światowych festiwalach w znaczy sposób przyczynia się do promocji i upowszechniania dorobku filmowego WFDIF i promowania marki narodowej Wytwórni w Polsce i na świecie.
Piotr Sobkowicz - kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego. Koordynował powstające w WFDIF cykle filmów „Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach”, „Jan Matejko - Historia w ożywionych obrazach” nagradzane na polskich i zagranicznych festiwalach. Z ramienia WFDIF zajmował się również działaniami wydawniczymi publikacji filmowych i edukacyjnych.

Dyplomy honorowe otrzymali:
Dorota Molenda - specjalistka ds. sekretariatu. Od 31 lat pełni obowiązki asystentki Dyrektora Naczelnego WFDiF. Jej praca w ogromnym stopniu przyczynia się do należytego prowadzenia działalności statutowej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Jan Lisowiec - były Kierownik Sekcji Zaopatrzenia, Transportu i Ochrony. Przez wiele lat pracy był odpowiedzialny za zadania z zakresu logistyki i za bazę transportową WFDIF, która stanowi duże wsparcie dla wielu produkcji filmowych.
Piotr Sobański - kierownik Zakładu Zaplecza Technicznego. Na przestrzeni ostatnich lat był odpowiedzialny za rozbudowę infrastruktury filmowej WFDIF, w tym w szczególności za nadzór nad budową Centrum Dystrybucji Filmowej i rozbudowę nowoczesnego magazynu rekwizytów.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search