Szanowny Panie Dyrektorze,
Szanowni Państwo,
raduje nas uroczystość, odbywająca się dziś na Zamku Królewskim w Warszawie.
Inaugurujemy właśnie proces przekazywania dzieł sztuki ze zbiorów Fundacji im. Ciechanowieckich na własność Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, jednemu z najważniejszych polskich muzeów. Przekazanie ich w darze Zamkowi stanowi swoiste wypełnienie woli zmarłego w 2015 r. Andrzeja Stanisława Ciechanowieckiego – wielkiego mecenasa kultury, światłego kolekcjonera, darczyńcy wielu polskich i
zagranicznych muzeów, popularyzatora kultury i sztuki polskiej, doskonałego znawcy malarstwa i rzeźby.
Rangę wydarzenia podnosi fakt, że odbywa się to w czasie obchodów Jubileuszu 50-lecia decyzji o Odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.
Kolekcja Zamku Królewskiego w Warszawie powiększy się o wspaniałe dzieła stanowiące dotąd własność Fundacji, która z wielką pieczołowitością dbała o gromadzone obiekty.
Zbiory Fundacji obejmują około 3000 eksponatów, wśród których znajdziemy cenne polonica odzyskane przez Andrzeja Ciechanowieckiego na Zachodzie – malarstwo, rzeźbę, rysunki, akwarele, cenne tkaniny. Publiczność ma okazję je podziwiać, bo przecież znaczna część zbiorów Fundacji eksponowana jest we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie, chociażby na wystawie w Galerii Sztuki Zdobniczej, w Apartamencie Królewskim i Gabinecie Numizmatycznym.
Działalność Fundacji i Zamku Królewskiego w Warszawie realizowana przez dziesięciolecia świadczy o doskonałej współpracy podmiotu prywatnego i publicznej instytucji
kultury, których łączy wspólna troska o zachowanie w jak najlepszym stanie zgromadzonej kolekcji i udostępnianie jej szerokiemu gronu odbiorców. Aktywność Fundacji realizowana jest jednak nie tylko na Zamku. Zbiory Fundacji – w formie długotrwałych depozytów –
wzbogacają bowiem kolekcje wielu innych polskich muzeów, w tym Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum – Zamku w Łańcucie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Należy jednak pamiętać, że duża część poloniców z kolekcji Andrzeja Ciechanowieckiego trafiła do polskich instytucji jako dary.
Szanowni Państwo,
proszę przyjąć wyrazy wdzięczności i uznania wszystkim zaangażowanym w organizację dzisiejszego wydarzenia – zarówno przedstawicielom Fundacji – na ręce Przewodniczącego Zarządu, prof. dr. hab. Andrzeja Rottermunda, jak i pracownikom Zamku Królewskiego w Warszawie – na ręce Pana Dyrektora, prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego.
Jarosław Sellin