24.09.2021 Wiceminister Jarosław Sellin złożył wieniec na grobie Cypriana Kamila Norwida w Montmorency

Logo MKDNiS kolorowe Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin złożył kwiaty na grobie Cypriana Kamila Norwida na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency w 200. rocznicę urodzin poety.

Wiceminister Jarosław Sellin złożył wieniec na grobie Cypriana Kamila Norwida w Montmorency, fot. Aleksandra Figurska
Wiceminister Sellin odwiedził też groby malarki Olgi Boznańskiej, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej - Karola Otto Kniaziewicza, Adama Mickiewicza (pusty grób), jego syna Władysława i żony Celiny Mickiewiczowej, pisarza Juliana Ursyna Niemcewicza, malarza Józefa Pankiewicza, etnografa Bronisława Piłsudskiego, a także Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Kazimierza Sosnkowskiego.

Grób C.K. Norwida w Montmorency

Cyprian Kamil Norwid zmarł 23 maja 1883 roku w przytułku - Domu św. Kazimierza w Paryżu. Został pochowany na cmentarzu w Ivry, jednak pięć lat po śmierci jego zwłoki zostały przeniesione na polski cmentarz w Montmorency i pogrzebane w zbiorowej mogile.

Nagrobek C. K. Norwida składa się z kamiennej płyty i steli z medalionem autorstwa Kazimierza Węglewskiego. Obiekt był poddawany konserwacji w 2007 r. Obecnie prace przy symbolicznym grobie poety prowadzi Instytut Polonika we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. Do tej pory w ramach prac wykonano m.in. usunięcia wtórnych zapraw, ciemnych nawarstwień z kamienia oraz medalionu, a także uzupełnienia ubytków. Nadal trwają prace właściwego uczytelnienia inskrypcji, które mają potrwać do 31 października.

Cmentarz Les Champeaux w Montmorency

Podparyski cmentarz jest dla Polski szczególnym miejscem, które zyskało miano Panteonu Polskiej Emigracji. Znajdują się tu groby wielu znamienitych Polaków - polityków, działaczy społecznych, naukowców, ludzi kultury.

Od 2019 r. Instytut Polonika we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji realizuje na miejscu projekt konserwatorski. Corocznie pracami objętych jest kilka wybranych zabytków.

W 2021 roku, poza pracami przy grobie Cypriana Kamila Norwida, kontynuowane są prace konserwatorskie przy nagrobku rodziny Mickiewiczów. Trwa restauracja i konserwacja kamieni podstawy i płyty nakrywającej, wykonanych z wapienia, a także metalowego ogrodzenia zamocowanego w kamieniach podstawy. W najbliższym czasie konserwacja obejmie także nagrobek Franciszka Stępińskiego.

Instytut Polonika przeznacza na prace na cmentarzu kwotę ok. 120 tys. zł rocznie.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search