16.07.2021 Wyszkowski uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Sellin: To wyraz uznania za wkład w rozwój niezależnej kultury

wpolityceKrzysztof Wyszkowski, działacz niepodległościowy zaangażowany w latach reżimu komunistycznego w działalność podziemnych wydawnictw, odebrał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego - podano na stronie MKDNiS.

Jak poinformowano w piątek na stronie resortu kultury, „w uroczystości wziął udział również Henryk Jagielski – współorganizator strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.”.

Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” jest wyrazem uznania za Pana wkład i zaangażowanie w rozwój niezależnej kultury polskiej. Niech to odznaczenie będzie wyrazem wdzięczności za walkę o wolność słowa i pracę nad zachowaniem niezależności kultury polskiej-– powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin, wręczając odznaczenie Krzysztofowi Wyszkowskiemu.

Przypomniano, że „Wyszkowski już w drugiej połowie lat 70. był zaangażowany w funkcjonowanie Komitetu Obrony Robotników i Wolnych Związkach Zawodowych, a od 1980 r. – w NSSZ ‘Solidarność’”.


W latach 1980 i 1988 uczestniczył w strajkach Stoczni Gdańskiej. Pełnił funkcję sekretarza redakcji „Tygodnika Solidarność”— czytamy na stronie MKDNiS.

Zaznaczono, że „w związku z działalnością antykomunistyczną był wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany, a podczas stanu wojennego – internowany”.

W latach 80. publikował artykuły w prasie podziemnej. Jako obserwator obrad Okrągłego Stołu z ramienia Video Studio Gdańsk, w paryskiej „Kulturze” opublikował krytyczną opinię na temat tych porozumień— napisano.

Na początku lat 90. uczestniczył w życiu politycznym – był doradcą premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jana Olszewskiego. W późniejszym okresie prowadził działalność publicystyczną w tygodnikach „Solidarność” i „Gazeta Polska”— przypomniano w informacji.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search