– W klubie parlamentarnym PiS będzie obowiązywała dyscyplina głosowania ws. RPO – zapowiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (PiS). Gośćmi audycji byli także: Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska) i Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta).
Na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin zapowiedział, że w trakcie głosowania na kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich w klubie parlamentarnym PiS będzie obowiązywała dyscyplina. Podkreślił, że członkami tego klubu są parlamentarzyści ze wszystkich ugrupowań tworzących koalicję Zjednoczonej Prawicy – obok PiS, to Porozumienie i Solidarna Polska. Jarosław Sellin dodał, że podpisy złożone pod kandydaturą prof. Marcina Wiącka przez posłów Porozumienia Jarosława Gowina nie oznaczają, że część klubu Zjednoczonej Prawicy poprze kandydata opozycji w głosowaniu.
Gość Beaty Michniewicz zaznaczył, że o tym, kogo poprze Porozumienie Jarosława Gowina, przekonamy się we wtorek, ale także posłów tego ugrupowania obejmuje dyscyplina w glosowaniu.
Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta powiedział, że zarówno Lidia Staroń, jak i Marcin Wiącek posiadają kwalifikacje do pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. Głosowanie nad kandydaturami odbędzie się we wtorek 15 czerwca. – Serial związany z wyborem nowego rzecznika trwa już bardzo długo i prezydent niezmiennie wzywa do zakończenia go – dodał.
Przedłużające się kontrowersje wobec wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich skomentował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). – To pokazuje, że polski parlament nie ma zdolności koncyliacyjnej, a to zawsze jest zarzut do tych, którzy mają większość – stwierdził.
Paweł Poncyliusz z Koalicji Obywatelskiej zadeklarował poparcie swojego ugrupowania dla kandydatury Marcina Wiącka. – Wszyscy będziemy głosować za prof. Wiąckiem – podkreślił. – Sejm ma do wyboru dwóch kandydatów: jednego merytorycznego i apartyjnego, drugiego (Lidię Staroń) – czynnego polityka – skomentował.
Parlament już cztery razy próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z zakończeniem kadencji przez Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W dwóch kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów PiS – Piotra Wawrzyka, a następnie Bartłomieja Wróblewskiego. Obie kandydatury nie uzyskały jednak poparcia Senatu.