15.02.2021 Czy nieporozumienia w Porozumieniu zachwieją rządzącą koalicją? "Opozycja może porzucić nadzieję"

radiogdanskOśmiu polityków wyrzuconych z Porozumienia. Jak ta decyzja wpłynie na sejmową większość, którą posiada Zjednoczona Prawica i co może to oznaczać w kontekście kolejnych wyborów parlamentarnych? Czy Prawo i Sprawiedliwość ma się czego obawiać i czy opozycja może widzieć w tym zamieszaniu swoją szansę? M.in. o tym dyskutowali goście Krzysztofa Świątka w "Śniadaniu Polityków" - wśród nich Karol Rabenda, gdański radny, usunięty z szeregów Porozumienia, a także wiceminister kultury Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości, Małgorzata Chmiel z Koalicji Obywatelskiej i Artur Dziambor z Konfederacji. Wysłuchaj nagrania audycji

- Sąd koleżeński składał się z trzech osób: jednej wybranej w 2015, mającej problem z kadencyjnością, drugiej - wyrzuconej przed rokiem z ugrupowania za pisanie głupot w internecie i trzeciej, której nikt w partii nie zna - komentował Karol Rabenda. - Większość Zjednoczonej Prawicy nie jest zagrożona. Mówi się, że Jarosław Gowin rozmawia z PSL czy ruchem Hołowni o tworzeniu wspólnego podmiotu na scenie politycznej, ale do takiego rozwiązania nie ma większości w partii - stwierdził.

- Obie zwaśnione strony w Porozumieniu deklarują, że spór nie przekłada się na stabilność Zjednoczonej Prawicy. Obie strony chcą kontynuować współpracę z Prawem i Sprawiedliwością oraz Solidarną Polską. Jeśli politycy opozycji patrzą na to z nadzieją, mogą o niej zapomnieć. Wybory odbędą się w 2023 roku - zapowiedział Jarosław Sellin.

- Powtarza się sytuacja z 2007 roku - prezes Kaczyński chce "pożreć przystawki". Wtedy zrobił to z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin, teraz próbował z Gowinem i Ziobrą. Solidarna Polska się jednak umocniła, a Porozumienie też nie chce "dać się" tak łatwo. W związku z tym Jarosław Kaczyński wpada w złość. Nikt nie ma wątpliwości, że inicjatywa Adama Bielana jest w porozumieniu z Nowogrodzką, z panem Kaczyńskim - oceniła Małgorzata Chmiel.

- Wystarczy spojrzeć, jak wygląda układ sił i podział miejsc w Sejmie, żeby zrozumieć, że żadne zmiany nie zajdą. Wszelkie plany, by wszyscy byli przeciwko PiS-owi, bo "naszym wspólnym celem jest jego obalenie", można włożyć między bajki. Ze Zjednoczonej Prawicy musiałoby odejść naraz nie kilku posłów, a kilkudziesięciu. Nie będzie żadnego, technicznego nawet rządu, w którym dogadywaliby się Korwin-Mikke, Winnicki, Braun oraz Czarzasty i Zandberg. A scenariusze na okoliczność obalenia PiS wymagałyby takiej kombinacji - wyliczał Artur Dziambor.

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search