12.02.2021 NS2 odszkodowaniem za wojenną okupację Rosji? Sellin: „Niech najpierw zapłacą Polsce”

niezalena- Jeżeli Niemcy uważają, że Rosji należą się jakieś odszkodowania, to tym bardziej należą się one Ukrainie, Białorusi, Krajom Bałtyckim oraz przede wszystkim Polsce, bo okupacja Polski trwała znacznie dłużej niż tych kresów wschodnich - powiedział w rozmowie z portalem Niezależna.pl wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin.

Prezydent Niemiec Walter Steinmeier w rozmowie z gazetą "Rheinische Post" bronił rurociągu Nord Stream 2, argumentując, że "po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą". - Obie strony muszą zastanowić się, czy ten most można całkowicie zburzyć. Jak mamy wpływać na sytuację, którą postrzegamy jako niedopuszczalną, kiedy odcinamy ostatnie połączenia? - stwierdził.

Polityk stwierdził ponadto, że Niemcy muszą zwrócić uwagę na wymiar historyczny, i przypomniał niemiecki atak na Związek Sowiecki z 22 czerwca 1941 r. - Ponad 20 milionów ludzi w byłym Związku Sowieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiaj niewłaściwego postępowania w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy - ocenił.

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin w rozmowie z portalem Niezależna.pl ocenił, że „jeżeli Niemcy po osiemdziesięciu latach uważają, że sprawa reparacji wojennych jest otwarta w stosunku do jednego kraju, to powinna być otwarta także w sprawie Polski”.

- Niemcy w przypadku Rosji dodatkowo nieco fałszywie historycznie przedstawiają rzeczywistość. Prezydent Steinmeier w tej wypowiedzi uznaje, że jedyną ofiarą, której jeszcze jakieś rekompensaty się należą, jest Rosja. Agresja niemiecka na Związek Sowiecki objęła jednak przede wszystkim terytorium dzisiejszej Ukrainy, Białorusi i Krajów Bałtyckich. To tam dokonano największych szkód i największych mordów. Wojska niemieckie zajęły niewielki kawałek współczesnej Rosji- stwierdził polityk.

- Jeżeli Niemcy uważają, że Rosji należą się jakieś odszkodowania, to tym bardziej należą się one Ukrainie, Białorusi, Krajom Bałtyckim oraz przede wszystkim Polsce, bo okupacja Polski trwała znacznie dłużej niż tych państw na Wschodzie- dodał.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search