2.01.2021 Co nas czeka w 2021 roku? Politycy wskazali najważniejsze wyzwania dla Polski

logo pr3Pandemia koronawirusa, program szczepień, wykorzystanie środków z UE. Goście Programu 3 Polskiego Radia: Błażej Spychalski, Jarosław Sellin, Paweł Kowal, Krzysztof Gawkowski oraz Marek Sawicki odnieśli się do najważniejszych wyzwań na 2021 rok. Wysłuchaj nagrania audycji

Goście Polskiego Radia mówili, jakie są najpilniejsze sprawy i wyzwania na 2021 rok. Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta przyznał, że "Andrzeja Dudę interesuje przede wszystkim to, jak będzie żyło się Polakom i interesują go najważniejsze sprawy dla rodaków". – Dziś najważniejsza jest kwestia związana z COVID-19 i żeby walka z pandemią zakończyła się sukcesem. Program szczepień daje taką nadzieję i to jest światełkiem w tunelu. W średnio- i długoterminowej skali czeka nas kwestia naprawy polskiej gospodarki, powrotu do wzrostu gospodarczego. Oczekujemy, że będziemy można powrócić do klasycznej polityki zagranicznej i wizyt w innych krajach – mówił rzecznik prezydenta.

Zdaniem Marka Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego najważniejsze jest "jak najszybsze wdrożenie programów naprawczych w związku z koronawirusem, dobre przygotowanie do funduszu odbudowy, aby nie było tak jak z niewykorzystanymi środkami z funduszu spójności". – Ważne jest również sprawne przeprowadzenie całej kampanii systemu szczepionkowego i przyzwyczajenie się do życia w warunkach pandemii. Nie będzie to łatwy rok, trzeba zastanowić się, jak racjonalnie, punktowo eliminować zagrożenia z koronawirusem, a nie wprowadzać panikę zbiorową. Z pewnością w 2021 roku wróci sprawa aborcji, embarga na polskie produkty – stwierdził polityk.

Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości, odpowiedział przedstawicielowi ludowców, stwierdzając, że "Polska jest liderem w wykorzystywaniu środku europejskich i żadne euro nie będzie zmarnowane". – Ważnym zadaniem w 2021 roku będzie przygotowanie do funduszu odbudowy. Najważniejsze dla rządu jest doprowadzenie do zakończenia pandemii i mamy na to szansę za sprawą programu szczepień. Myślę, że w drugiej połowie roku będziemy mogli ogłosić koniec pandemii i roztropne wyprowadzenie Polski z turbulencji gospodarczych – powiedział polityk PiS.

Szczepienia przeciw COVID-19. Niepożądane odczyny będzie można zgłosić elektronicznie
Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, przyznał, że "ważne jest, aby w sprawny sposób i jak najszybciej udało się zaszczepić dużą część populacji". – Będziemy się temu przyglądali i informowali o tym opinię publiczną. Kluczowe sprawy to dobry program w dziedzinie zdrowia, edukacji, pracy i środowiska. Trzeba także pokazać Polakom, że dajemy nadzieję, wystarczy zobaczyć, ile pieniędzy idzie na tereny po PGR-ach, a ile na telewizję publiczną. Porównuję te liczby i zastanawiam się, czy rządzący myślą o Polsce, czy o interesach partyjnych – mówił.

Krzysztof Gawkowski z Lewicy (Wiosna), powiedział, że "jedną z najważniejszych rzeczy jest zakończenie ery chaosu, do której wprowadził nas rząd PiS, ogłaszając kilka razy, że pandemia się skończyła, oraz proces szczepień". – Logistyka jest najważniejsza, bo potrzebujemy 1,5 miliona szczepień miesięcznie, aby mówić o stadnym zaszczepieniu. Jest wiele branż w gospodarce, które nie zostały zagospodarowane m.in. w miejscowościach turystycznych na południu. Na to wszystko nakładają się problemy w obozie władzy, czyli opozycji Ziobry do Kaczyńskiego – powiedział.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search