6.10.2020 Zaginiony obraz wrócił do poznańskiego muzeum

Tvp3poznanW obecności wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprezentowało we wtorek obraz Michała Gorstkina-Wywiórskiego „Chata w śniegu”, który został utracony podczas II wojny światowej. Zobacz nagranie programu

Obraz, podarowany do zbiorów przez księdza profesora Szczęsnego Dettloffa i Władysława Marcinkowskiego był częścią kolekcji Muzeum do roku 1939. Został „wypożyczony” przez Niemców 15 listopada 1939 roku i od tamtego czasu słuch o nim zaginął. Uznany został za stratę wojenną. Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został jednak odzyskany i po 81 latach wrócił do Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W naszym rejestrze mamy ponad 60 tys. dzieł, które są dobrze udokumentowane w Ministerstwie Kultury, i których szukamy– podkreślił wiceminister Jarosław Sellin.

Resort kultury prowadzi nieustannie działania zmierzające do odnalezienia i odzyskania jak największej liczby dzieł sztyki zaginionych w wyniku II wojny światowej. W ciągu ostatnich 5 lat udało się odzyskać ponad 500 obiektów. Jak się okazuje, nie wszystkie znajdują się poza granicami naszego kraju – podobnie było z obrazem Wywiórskiego.

„Chata w śniegu” pojawiła się na aukcji w maju 2019 roku. Dzięki współpracy z organami ścigania udało się na czas zabezpieczyć obiekt i zwrócić go Muzeum Narodowemu w Poznaniu. Eksperci z Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Narodowego w Poznaniu potwierdzili autentyczność obrazu i jego przynależność do zbiorów poznańskich– podaje Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Michał Gorstkin-Wywiórski (1861-1926) studiował w Akademii Monachijskiej u Karla Rauppa i Nikolausa Gysisa, w 1883 także w prywatnych pracowniach Józefa Brandta i Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Wiele podróżował, odwiedził Polesie, Litwę, wyspę Sylt (ok. 1898), Włochy (przed 1899), Hiszpanię (1899-1900), Egipt (1900-1901), Norwegię i Szwecję (ok. 1903-1904), zwiedził wybrzeża Bałtyku i Morza Północnego, Karpaty (ok. 1906), Holandię, Krym i Kaukaz. W 1895 przeniósł się z Monachium do Berlina, gdzie pozostał na dłużej, później mieszkał w Wielkopolsce i w Warszawie.

Michał Górstkin-Wywiórski to malarz szczególnie ważny dla Wielkopolski. W Poznaniu i Wielkopolsce spędził kilkanaście lat (...) stając się jedną z osób, które w znaczącym stopniu zaktywizowały środowisko artystyczne i plastyczne naszego regionu– mówi dr Maria Gołąb, zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Administratorem twórczości Wywiórskiego był hrabia Edward Aleksander Raczyński, wybitny kolekcjoner, twórca Galerii Rogalińskiej. Artysta był częstym gościem w pałacu w Rogalinie. Utrwalił na płótnach piękno tamtejszego pejzażu.

W kolekcji poznańskiego muzeum znajduje się 11 obrazów Michała Gorstkina-Wywiórskiego.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search