- Zupełnie przestrzelona, niezrozumiała inicjatywa - tak wiceszef MKiDN Jarosław Sellin skomentował list kilkudziesięciu ambasadorów dotyczący społeczności LGBT. Zdaniem wiceministra ambasadorowie "po prostu dali się oszukać". - Trzeba spokojnie wyjaśniać tę sytuację - dodał.
W niedzielę akredytowani w Warszawie ambasadorzy kilkudziesięciu krajów wyrazili w liście otwartym poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających m.in. społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) w Polsce.
Sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce. Pytany w TVP1 o to, jaki cel przyświecał tej inicjatywie, Sellin odparł, że chyba chodzi o "jakieś dobre samopoczucie".
- Ktoś coś zaproponował, inni uznali, że wypada się pod tym podpisać, może troszkę na zasadzie owczego pędu - mówił.
"Wszystkie obawy nieprawdziwe"
Podkreślił, że warto też spojrzeć na to, kto nie podpisał się pod listem, bo jego zdaniem taka propozycja została skierowana do wszystkich ambasadorów w Polsce. - Ich jest dużo więcej niż pięćdziesięciu - powiedział.
Zdaniem Sellina list to "zupełnie przestrzelona, niezrozumiała inicjatywa". - Wszystkie sformułowania w tym liście dotyczące jakichś obaw czy zagrożeń, które rzekomo w Polsce występują, są po prostu nieprawdziwe - stwierdził.
Pytany, co w takiej sytuacji powinno zrobić MSZ, wiceminister odparł, że resort powinien "cierpliwie tłumaczyć", jak sytuacja wygląda naprawdę.
List ambasadorów
W liście otwartym ambasadorzy podkreślili m.in., że uznają "przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka" a "szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans".
Jak wskazali, aby to umożliwić, "a w szczególności, aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści", konieczna jest wspólna praca na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji. Zdaniem ambasadorów, dotyczy to szczególnie sfer takich jak edukacja, zdrowie, kwestie społeczne, obywatelstwo, administracja publiczna oraz uzyskiwanie oficjalnych dokumentów.
"Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - oświadczyli w liście ambasadorowie.