02.09.2020 "Nie jest naiwny wobec Rosji". Sellin o nowym ambasadorze Niemiec w Polsce

Pr24- Arndt Freytag von Loringhoven nie odpowiada za winy ojca. Pełniąc wcześniejsze funkcje w dyplomacji czy wywiadzie niemieckim dał się poznać jako osoba o poglądach bardzo proatlantyckich. Jest też zdystansowany wobec tego, co wyprawia Władimir Putin - powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Wysłuchaj nagrania audycji

Polska zdecydowała o wyrażeniu zgody na przyjęcie nowego ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhovena. Na tzw. agreement czekał 13 tygodni, od czasu, kiedy rząd Niemiec wyznaczył go na następcę Rolfa Nikela. Powodem długiego wstrzymywania przez polski rząd zgody na przyjazd niemieckiego dyplomaty jest jego pochodzenie.

Ojciec Arndta Freytaga von Loringhovena w czasie II wojny światowej był adiutantem kolejnych szefów niemieckiego sztabu i zdawał raporty samemu Adolfowi Hitlerowi oraz uczestniczył w naradach w głównej kwaterze wodza III Rzeszy.

Jarosław Sellin o nowym ambasadorze Niemiec w Polsce, sporze dotyczącym tablic z 21 postulatami z Sierpnia '80 oraz o szczątkach polskich żołnierzy odnalezionych na terenie Westerplatte ("24 pytania")
- Pan ambasador nie odpowiada za winy ojca, jednak samo zgłoszenie takiej osoby, z takimi konotacjami rodzinnymi, świadczyło o pewnym braku delikatności i wrażliwości Niemiec w stosunku do Polski - stwierdził Jarosław Sellin.

"Można liczyć na dobre i wzajemne zrozumienie"
Sprawa ambasadora Niemiec. Wiceszef MSZ: decyzja należy do państwa przyjmującego
Z drugiej strony podkreślił, że pełniąc wcześniejsze funkcje w dyplomacji czy wywiadzie niemieckim Arndt Freytag von Loringhoven dał się poznać jako osoba o bardzo proatlantyckich poglądach. - Nie jest również tak naiwny w stosunku do Rosji, jak inni politycy niemieccy - zaznaczył Sellin i dodał, że ambasador jest bardzo zdystansowany wobec tego, "co wyprawia Władimir Putin".

- Myślę, że pod tym względem można liczyć na dobre i wzajemne zrozumienie - wskazał wiceminister w audycji "24 pytania".

--------------

Arndt Freytag von Loringhoven to wieloletni urzędnik i dyplomata, w latach 2014-2016 ambasador Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search