27.07.2020 Jarosław Sellin: Istotna część wynegocjowanej kwoty z budżetu UE będzie przeznaczona na kulturę

Olsztynradio„Nie mamy nic przeciwko praworządności, ale wiemy, że ten argument mógłby być wykorzystywany na zasadzie dowolnej interpretacji” – tak spór o powiązaniu wydawania środków unijnych z praworządnością w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn komentował Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Wysłuchaj nagrania audycji

Przypomnijmy, że Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której sprzeciwia się ustaleniom szczytu UE i domaga się zaostrzenia przepisów o uwarunkowaniu budżetu od praworządności.

Jarosław Sellin na antenie Radia Olsztyn przekonywał, że rząd nie chce, by kwestia praworządności była wykorzystywana arbitralnie:

Nasze doświadczenie z ostatnich 5 lat jest takie, że w niektórych krajach Europy są więźniowie polityczni, są ograniczenia wolności słowa, są implementowane do trwałego prawa zasady stanu wyjątkowego, a nikt się tych krajów nie czepia. Natomiast czepiają się tylko Polski i Węgier. Ze względu na to, że z punktu widzenia dominujących na Zachodzie lewicowo-liberalnych elit politycznych tutaj władza wybierana jest z innej opcji politycznej i ten argument jest używany przeciwko nam. Na to nie możemy się zgodzić.

Jarosław Sellin uważa, że mimo przyjętej rezolucji Parlament Europejski i tak przyjmie budżet, bo jego ramy poprzedzone były długimi negocjacjami na szczycie unijnym.

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekonywał także, że resort, którym współkieruje, stara się zrobić wszystko, żeby instytucje i przedsiębiorstwa związane z kulturą przetrwały pandemię koronawirusa:

Myślę, że na samym końcu jak policzymy, jakie było wsparcie dla sektora kultury z powodu pandemii ze środków publicznych, ze środków państwowych, to natkniemy się na kwotę ponad 4 miliardów złotych. Te kwoty są zarówno w rekompensatach, jakie wypłacamy instytucjom kultury, które coś straciły z powodu zamknięcia, jak i w kwotach wypłacanych artystom poprzez różne stypendia, poprzez różne zapomogi socjalne, poprzez programy, po które mogą sięgać.

Jarosław Sellin zapewniał, że istotna część wynegocjowanej kwoty dla Polski z budżetu Unii Europejskiej będzie przeznaczona na kulturę. W jego ocenie, z tych nowych pieniędzy, będzie można np. powiększyć Muzeum Narodowe w Warszawie i zbudować Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search