11.12.2019 GDAŃSK: ODSŁONIĘTO POMNIK BŁ. KS. FRANCISZKA ROGACZEWSKIEGO

MaryjaW Gdańsku odsłonięto pomnik bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego – wielkiego patrioty, który angażował się w życie społeczne i religijne mieszkańców Pomorza. Uroczystości poprzedziła Msza święta w kościele Chrystusa Króla w Gdańsku.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika ks. Franciszka Rogaczewskiego miała miejsce nieopodal kościoła Chrystusa Króla w Gdańsku, którego ks. Rogaczewski był budowniczym, a przez wiele lat także proboszczem.

– Błogosławiony ks. Franciszek Rogaczewski już przemierza ulice tramwajem, poświęcałem nawet ten tramwaj – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Ks. Franciszek Rogaczewski jest jednym ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej, których w 1999 r. wyniósł na ołtarze papież Jan Paweł II.

– Ks. Franciszka Rogaczewskiego wyniesiono na ołtarze za jego męczeństwo, my zachowujemy go w naszej pamięci również za jego walkę o polskość w niemieckim wówczas Gdańsku – zaznaczył Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ks. Franciszek Rogaczewski był wielkim patriotą. Był także wielkim duszpasterzem Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk.

– Pogarda dla Boga i dla Polski spotkała się w laboratorium nazizmu, jakim było Wolne Miasto Gdańsk. Tutaj ks. Rogaczewski razem z innymi błogosławionymi księżmi, których dzisiaj wspominamy, nadal w trudzie służył Bogu i Polsce – podkreślił dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Za swoją działalność został aresztowany i osadzony w obozie Stutthof. Zamordowany w masowej egzekucji 1 stycznia 1940 r. Z inicjatywą budowy pomnika wyszli księża i parafianie. Dla pani Janiny Rogaczewskiej, żony bratanka bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego, to wzruszająca chwila.

– Przede wszystkim odczuwam ogromną radość, dumę i pewnego rodzaju zaszczyt, że dożyłam takiej chwili, że jednak znalazło się grono osób, które mocno zaangażowało się w powstanie tego pomnika – zaznaczyła Janina Rogaczewska.

Odsłonięcie pomnika ks. Franciszka Rogaczewskiego było również symbolicznym otwarciem odbywającego się w Gdańsku I Kongresu 108 – Błogosławionych Męczenników II wojny światowej.

– Jan Paweł II dał nam lekcję przez wyniesienie na ołtarze 108 błogosławionych, lekcję pamięci o rzeczywistości II wojny światowej. Dla nas Polaków to także szalenie ważna lekcja, ponieważ ona opowiada rzecz nam historykom wiadomą, tzn. o istnieniu jedności między dziejami narodu i dziejami Kościoła – wyjaśnił historyk prof. Jan Żaryn.

Organizatorami kongresu są Bracia Mniejsi Kapucyni z Prowincji Krakowskiej oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzenie zakończy się w czwartek.

©2005 - 2025 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search