08.10.2019 Pożar XIV-wiecznego kościoła we wsi Orłowo

tvpgdansk1We wsi Orłowo w gminie Nowy Dwór Gdański stanął w ogniu zabytkowy XIV-wieczny kościół. Pożar strawił dwie trzecie konstrukcji dachowej. W czasie akcji ratowniczej został zalany strop świątyni. Straty mogą przekraczać ponad milion złotych. Przyczynę pożaru ustala nowodworska policja.
Z nieustalonych dotąd przyczyn pożar wybuchł w przyległej do kościoła drewnianej izbicy. Stamtąd płomienie przeszły pod dach zabytkowej świątyni. Pierwszy sygnał nowodworscy strażacy odebrali o 21.28. Zobacz materiał wideo

Stłumienie ognia nie było jednak łatwe, gdyż zainstalowane w pobliżu hydranty nie dostarczały wystarczającej ilości wody. Trzeba było ją również dowozić z innych źródeł. Po kilkudziesięciu minutach ogień został ugaszony.

Będący na miejscu ksiądz proboszcz Arkadiusz Dekański jest wdzięczny strażakom, którzy nie dopuścili do objęcia pożarem głównej części świątyni, gdzie znajduje się prezbiterium. Mimo trudnej akcji przedmioty kultu nie powinny ulec uszkodzeniu.

Po ugaszeniu pożaru strażacy usuwali dachówki i nadpaloną część konstrukcji. Odcięto też spaloną drewnianą wieżę, aby na zniszczonym dachu rozłożyć chroniące przed deszczem plandeki.

Według wstępnych szacunków spowodowane przez pożar straty mogą przekraczać milion złotych.

Ogromną skalę zniszczeń widać też po zakończeniu akcji ratowniczej. Strażacy starannie przykryli plandeką cały spalony dach. Nieszczęściem, jakie wydarzyło się w Orłowie, poruszony jest wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Zależy mu bardzo, aby władze kościelne jak najszybciej mogły skorzystać z programu „Ochrona Zabytków”. Wiceminister zapowiedział też pomoc w refundacji kosztów związanych z bieżącymi wydatkami na ratowanie tego niezwykle cennego zabytku.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search