30.09.2019 Umowa między gdańskim portem a Muzeum II Wojny Światowej. Powstanie nowy budynek wystawienniczy od strony Brzeźna

dziennik baltyckiNowy budynek na wystawę i coraz większa liczba zwiedzających - budowa Portu Centralnego w Gdańsku ma przynieść korzyści Muzeum II Wojny Światowej i przyszłemu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ponadto znaleziska podmorskie, które zostaną wydobyte w czasie budowy portu, mają trafić do Narodowego Muzeum Morskiego.

Porozumienie o współpracy podpisali dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki i prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA Łukasz Greinke. M.in. dzięki współpracy na cele wystawowe przeznaczony zostanie nowy budynek, który powstanie tuż przy wejściu do portu wewnętrznego, od strony Brzeźna, poza historycznym polem bitwy na Westerplatte, jednak w jego sąsiedztwie.

- To bardzo ważny dla nas alians. Inwestycja gospodarcza, a z drugiej strony kulturowa, są w stanie wspólnie funkcjonować - mówi o współpracy z Muzeum II Wojny Światowej Łukasz Greinke. - Obiekt, który powstanie przy wejściu do portu wewnętrznego będzie mógł być wykorzystywany przez Muzeum II Wojny Światowej jako nowy element powierzchni wystawienniczej.

- Ten budynek zostanie wykorzystany do promowania wiedzy historycznej, do kreowania świadomości, czym było Westerplatte - mówi Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Od samego początku byliśmy przeciwni wznoszeniu nowych budynków w miejscu bitwy z września 1939 r., co zachwiałoby historycznym krajobrazem. Natomiast propozycja prezesa Lukasza Greinke, by na końcu dzielnicy Brzeźno, za nabrzeżem kapitana Ziółkowskiego, u ujścia Martwej Wisły do morza, zbudować pawilon i oddać go na cele muzealnicze, jest doskonałą propozycją.

Karol Nawrocki podkreślił, że nazwa nowego budynku, "Dom przyszłości" nawiązywałaby do homilii, jaką papież św. Jan Paweł II wygłosił w czerwcu 1987 r. podczas swojego spotkania z młodzieżą na Westerplatte.

Plany budowy Portu Centralnego w Gdańsku, którego budowa planowana jest na północ i północny-wschód od Westerplatte, nie ingerują w historyczny krajobraz półwyspu. Odległość od Westerplatte do położonych najbliżej elementów infrastruktury portowej będzie wynosiła 500 metrów.

- Całość wysunięta będzie w głąb morza, a to, co bardzo ważne w historii naszego narodu, pozostanie do zagospodarowania przez Muzeum II Wojny Światowej - mówi Karol Nawrocki, dyrektor muzealnej placówki. - Chcemy współpracować z Zarządem Morskiego Portu w Gdańsku, zarówno pod względem memoratywnym, muzealnym, ale także w sensie biznesowym i turystycznym.

Według danych Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z ok. 3 mln turystów przybywających do Gdańska, największa ich liczba odwiedzała molo w Brzeźnie, a na następnym miejscu w tym rankingu znalazło się Westerplatte (miejsce piąte zajmuje Muzeum II Wojny Światowej). W planach budowy Portu Centralnego znajdzie się duży terminal pasażerski.

- Dzięki tej synergii uda nam się stworzyć największą atrakcję turystyczną w Gdańsku, a może i w Polsce - dodał Karol Nawrocki.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreślił, że bardzo ważna dla polskiej gospodarki inwestycja w budowę Portu Centralnego powstanie w sąsiedztwie miejsca cennego dla polskiej historii i pamięci.

- Dzięki budowie nowej infrastruktury, gdański port będzie mógł się wysforować na pierwsze miejsce w rankingu bałtyckich portów - mówi Jarosław Sellin. - Miejsce, w którym powstanie port, obfituje w podmorskie zabytki archeologiczne - spoczywa tu wiele wraków z różnych epok. Dzięki współpracy w czasie budowy portu, liczba eksponatów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku znacznie się zwiększy. To będą dwie ważne inwestycje - gospodarcza i kulturowa.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search