28.03.2018 Sellin o rejsie Polska100: promocja polskiej bandery i stulecia odzyskania niepodległości

onet logoTo ma być rejs na lata 2018-2020 i każdy rok będzie kosztował 3 mln zł. To będzie uczestnictwo w najważniejszych regatach na świecie, promocja polskiej bandery oraz promocja 100-lecia odzyskania niepodległości – powiedział wiceminister Jarosław Sellin o rejsie Polska100.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w "Kwadransie politycznym" TVP1 odniósł się do zarzutu, że Polska Fundacja Narodowa sfinansuje trzyletni rejs Mateusza Kusznierewicza w ramach akcji "Polska 100", choć o wyborcach PiS wyraził się on, że to "ciemnogród", a rządy PiS nazwał "dramatem dla Polski". Mistrz olimpijski wspierał kampanię wyborczą byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Nie znam tych wypowiedzi, decyzja o tym, że takie wsparcie Mateusz Kusznierewicz otrzyma zapadła kilka miesięcy temu. Jeśli były takie wypowiedzi, to nad tym ubolewam – powiedział Sellin.

Polityk PiS podkreślił, że dla niego ważne jest to, że nawet ktoś kto wypowiadał się w ten sposób, chce się włączyć do patriotycznego celu jakim jest promowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Jesteśmy wyrozumiali – dodał Sellin. - Jestem pełnomocnikiem rządu ds. 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, cieszę się z każdej inicjatywy promującej ten jubileusz na świecie - stwierdził.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego wyjaśnił, że Polska Fundacja Narodowa sfinansuje podróż dookoła świata jachtu pod dowództwem Mateusza Kusznierewicza, której koszt ocenia się na 14, a nie 20 mln zł.

"Trzeba wyruszyć już teraz"
- To ma być rejs na lata 2018-2020 i każdy rok będzie kosztował 3 mln zł, czyli około 9 mln zł, jak ocenia PFN. To będzie uczestnictwo w najważniejszych regatach na świecie, promocja polskiej bandery oraz promocja 100-lecia odzyskania niepodległości – wyjaśniał Sellin.

Wiceminister tłumaczył, że postanowiono kupić francuski jacht, bo nie da się w kraju wyprodukować w ciągu dwóch miesięcy jednostki, która ma przez trzy lata pływać po morzach i oceanach. - Trzeba wyruszyć już teraz, bo 2018 r. to rok jubileuszowy - dodał.

Sellin poinformował rownież, że są jeszcze dwie podobne inicjatywy, żeby popłynąć w świat, a ostatecznym ich celem będzie światowy zlot młodzieży z udziałem papieża w Panamie. - Po przypłynięciu do jakiegoś ważnego portu są zorganizowane imprezy kulturalne i promocyjne promujące Polskę - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że podobnych pomysłów na poziomie lokalnym i regionalnym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zgłoszono 2,5 tys. - Żaden program operacyjny ministra kultury nie miał tylu zgłoszeń do realizacji tylko jednym roku – dodał.

©2005 - 2023 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search