12.03.2018 J. Sellin w Polsat News

polsat newsDziś pierwsza niedziela, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów. Zamknięte będą supermarkety i dyskonty. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole, czy przepisy dot. zakazu są przestrzegane. Nowa ustawa dopuszcza jednak odstępstwa. Handlować mogą m.in. piekarnie, cukiernie, stacje benzynowe, kwiaciarnie. O skutkach ustawy rozmawiali politycy w programie "Śniadanie w Polsat News". Zobacz nagranie programu

To ograniczenie handlu uderzy także w studentów, dla których własnie praca w weekendy jest często jedyną możliwością zarobienia na życie. Uderzy także w małych i średnich przedsiębiorców, którzy mają jakieś punkty, stoiska w galeriach handlowych, bo przecież nikt nie otworzy galerii tylko dla nich - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Luki w ustawie
Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz wskazywała, że nowa ustawa ma "mnóstwo luk". - Te luki będą wykorzystywane. To już się dzieje, np. zmiana statutu jednej ze spółek skarbu państwa, gdzie można będzie kupić pieczywo - stwierdziła.

Zdaniem Marka Sawickiego z PSL do ograniczenia handlu w niedzielę "powoli się przyzwyczaimy".

- Popatrzmy na ten eksperyment. Ja wierzę, że w przyszłym tygodniu gabinety psychologiczne nie będą zbyt mocno oblężone tymi, którzy z powodu braku możliwości spędzenia wolnego czasu w galeriach handlowych popadną w jakieś problemy psychiczne - podkreślił Sawicki.

Prawo do odpoczynku
Jarosław Sellin z PiS tłumaczył, że głównym celem wprowadzenia ustawy było umożliwienie niedzielnego odpoczynku dużej grupie Polaków, która była pozbawiona tego prawa. - Byli dyskryminowani - stwierdził poseł PiS.

Z kolei Marek Jakubiak z Kukiz '15 mówił, że zakaz handlu dla dużych sieci, to szansa dla małych sklepikarzy.

- W czasie, kiedy supermarkety powstawały jak grzyby po deszczu, w okolicach ginęły wszystkie małe sklepy. W sytuacji, kiedy markety będą zamknięte, a tak naprawdę tylko markety będą zamknięte, te małe, rodzinne sklepy znajdą znowu dla siebie miejsce - powiedział Jakubiak.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search