23.02.2018 J. SELLIN W „NASZYM DZIENNIKU” WS. NAZWY MUZEUM NA MAJDANKU: BĘDZIEMY ZMIENIAĆ

MaryjaBędziemy tę nazwę zmieniać – powiedział w piątkowej rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceminister kultury Jarosław Sellin odnosząc się do informacji, że Muzeum na Majdanku zyska określenie „niemiecki nazistowski obóz”. Dodał, że wymaga to zmiany ustawowej.

Z inicjatywą rozszerzenia nazwy placówki na Majdanku wystąpił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

„Będziemy tę nazwę zmieniać” – powiedział wiceminister. Wskazał, że, „wymaga to zmiany ustawowej, ponieważ muzeum zostało powołane na mocy ustawy”. Jarosław Sellin zapowiedział, że zmienią się również nazwy obozów w Sobiborze i Bełżcu, gdyż są filiami Muzeum na Majdanku.

„Nazwę muzeum Stutthof też zmienimy” – dodał

„Muzeum w Treblince niedługo będzie powołane jako osobne muzeum. Na razie jest filią należącą do marszałka województwa mazowieckiego, ale porozumiewamy się i to muzeum będzie również prowadzone przez ministerstwo kultury, i wtedy będzie nadana nazwa temu muzeum” – poinformował w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Jarosław Sellin.

Pomysł rozszerzenia nazwy o przymiotnik „niemiecki” popiera Instytut Pamięci Narodowej.

„Jeżeli do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynie wniosek o opinię w tej sprawie, to nasza odpowiedź będzie jednoznaczna: chcemy, aby nazwa każdego obozu przypominała o jego założycielach – Niemcach. To w sposób wyraźny oddawałoby, kto budował obozy, kto był twórcą całej machiny zbrodniczego systemu” – podkreślił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Zmianę nazwy Muzeum na Majdanku skomentowała dla „Naszego Dziennika” Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku: „Jeżeli nasz organizator uzna, że zmiany w nazwie muzeum są konieczne, to oczywiście w tym zakresie będziemy współpracować”.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search