06.02.2018 Minister Sellin ocenia decyzję prezydenta o podpisaniu ustawy o IPN. „Dobrze, że ustawa wchodzi w życie"

niezalena- Dobrze, że ustawa wchodzi w życie wraz z podpisem prezydenta. Musimy z tymi fałszywymi kodami pamięci walczyć i mieć do tego instrumenty - ocenił wiceminister kultury Jarosław Sellin w rozmowie z portalem niezalezna.pl. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że podpisze nowelizację ustawy o IPN, po czym skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

- Dobrze, że ustawa wchodzi w życie wraz z podpisem prezydenta. Musimy z tymi fałszywymi kodami pamięci walczyć i mieć do tego instrumenty - ocenił minister decyzję prezydenta.

- Jednocześnie odesłanie do Trybunału daje możliwość wypowiedzenia się najważniejszego organu państwowego, który ocenia jakość ustaw procedowanych w parlamencie, w sprawie tego czy ustawa jest precyzyjna i taką szansę dostajemy. Będziemy cierpliwie czekać na decyzję Trybunału, natomiast najważniejsze jest to, że ustawa zaczyna funkcjonować i możemy używać jej do walki z fałszywymi kodami pamięci - powiedział w rozmowie z naszym portalem Jarosław Sellin.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, która w piątek trafiła do prezydenta, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search