6.06.2022 Krajowy Plan Odbudowy wreszcie zaakceptowany. Czy dało się przyspieszyć proces? Politycy oceniają

radiogdanskKomisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, a 7 czerwca ma odbyć się debata w Parlamencie Europejskim na temat Polski. O postawie opozycji, domagającej się zablokowania pieniędzy, ale też o skutkach przyznania Polsce środków, rozmawiali goście Piotra Kubiaka: Michał Urbaniak (poseł Konfederacji), Andrzej Kobylarz (poseł Solidarnej Polski), Jerzy Borowczak (poseł Koalicji Obywatelskiej) oraz Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Wysłuchaj nagrania audycji

Jarosław Sellin wyjaśnił, jakie znaczenie miał przyjazd Ursuli von der Leyen do Polski. – Krajowy Plan Odbudowy Polski, złożony w lipcu ubiegłego roku, prawie po roku został zaakceptowany przez Komisję Europejską i zgodnie z tradycją, kiedy jakiś KPO jest zatwierdzany, pani Ursula von der Leyen przyjeżdża do danego kraju i oznajmia to na jego terytorium. Tak stało się też w przypadku Polski. Duże pieniądze będą napływać do Polski, to w przeliczeniu 165 miliardów złotych, z czego dwie trzecie stanowią bezzwrotne, ewentualne granty, a jedną trzecia to ewentualne pożyczki – wskazywał.

Z kolei Jerzy Borowczak odniósł się do zapowiadanego podatku od silników diesla, będącego jednym z warunków porozumienia Polski z Komisją Europejską. – Nie ma danych statystycznych, ile jest w Polsce samochodów na ropę, a ile na benzynę, ale myślę, że potrzeba bardzo dużo czasu, żeby wymienić te wszystkie auta. Nie można zrobić tego z dnia na dzień, decydując, że diesle nie będą wpuszczane na przykład do miast. Trzeba dać długi termin, żeby ludzie mieli możliwość wymiany samochodów, sprzedaży ich i zutylizowania. Ale nie wierzę w żadne szantaże Unii Europejskiej, bo przecież Unia Europejska to my – deklarował.

Natomiast Andrzej Kobylarz podkreślał, że politycy Koalicji Obywatelskiej, a zwłaszcza jej europarlamentarzyści, przyczynili się do przedłużania się czasu przyznania Polsce środków z Funduszu Odbudowy. – Choćby Biedroń mówił, żeby tych pieniędzy na razie nie dawać. Trzaskowski, prezydent Warszawy, też powiedział, że one mogą być odmrożone dopiero po dojściu Platformy do władzy. Nie wiem, na jakich instrumentach gra PO, ale Polaków to troszeczkę boli. Te pieniądze na pewno należą się Polsce. Europarlamentarzyści powinni reprezentować interesy Polski, a nie obcych państw – mówił.

Jako ostatni zabrał głos Michał Urbaniak, który stwierdził, że cała polska klasa polityczna popełniła błąd. – Pierwszym błędem, popełnionym przez klasę polityczną w Polsce w ogóle, był sam fakt tego, że zgodziliśmy się na takie warunki i zapisy Funduszu Odbudowy, jakie są, a zgodził się na nie premier Morawiecki, pozwalając na to, że zapis o mechanizmie warunkowości trafił do konkluzji końcowych. Dwa lata temu Konfederacja też krytykowała sam fakt, że w ogóle podpisujemy takie dokumenty, że premier zgadza się na takie założenia, ponieważ już wtedy widzieliśmy ryzyko, że Unia Europejska, która ma bardzo jasny profil i kierunek polityczny, będzie interpretować przepisy w taki sposób, jaki będzie dla niej wygodny – przypominał.

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search