19.01.2021 "To dyskusja na temat granic prawa". Jarosław Sellin o monopolu koncernów internetowych

Pr24- Firmy big tech, które opanowały przestrzeń komunikacji w sieci, zachowują się jak monopoliści. W dodatku mają podobne przekonania - generalnie lewicowo-liberalne. To jest groźne dla demokracji i państwo w takich sytuacjach może reagować - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zobacz nagranie programu

W odpowiedzi na szturm zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol 6 stycznia kolejne serwisy społecznościowe zawiesiły konta amerykańskiego prezydenta. Kanały komunikacji urzędującego prezydenta zablokowały m.in. Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat oraz należący do Google'a YouTube.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem. - Dlatego zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, Instagrama i innych podobnych platform. W Polsce regulujemy to odpowiednimi przepisami krajowymi. Zaproponujemy także, aby podobne przepisy zaczęły obowiązywać w całej Unii Europejskiej - zapowiedział szef rządu.

Prawne granice a samowola mediów społecznościowych

- Media mają potężną władzę, a z władzą powinna się wiązać odpowiedzialność. Nie zawsze tak jest, jeśli chodzi o dysponentów medialnych, że tę odpowiedzialność dostrzegamy, jeśli chodzi o ich przekaz oraz uczciwość tego przekazu - ocenił Jarosław Sellin.

Gość audycji podkreślił, że to dyskusja na temat granic prawa, w jakich powinny funkcjonować media społecznościowe. - To powinna być przestrzeń wolnej debaty publicznej, w której nie występuje cenzura - dodał.

W dalszej części rozmowy odniósł się do kwestii blokowania aplikacji społecznościowych na serwerach należących do Google'a, Apple'a i Amazona. - Pojawia się problem monopolu firm w przestrzeni big tech - podkreślił wiceminister.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search